NEVZAT KARAZİNCİR’ İ KAYBETTİK

Nevzat Karazincir

Uzun yıllar Türk voleyboluna hizmet eden ve Türkiye’nin uluslararası ilk voleybol hakemi olan Nevzat Karazincir vefat etti.

KARAZİNCİR’ İ TANIYALIM

Nevzat Karazincir, 12 Haziran 1930 yılında Adana’da doğdu. baba adı İsmail Faik, ana adı Refika. Necatibey İlkokulu ve İstiklâl  Orta Okulu’nun ardından Adana Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladı.

Aysel Hanım ile,1958’de evlendi. Gülbin, Berna, Rana isimli üç kız çocuğu babası olan Nevzat Karazincir, voleybol branşına ilgi duydu ve voleybol ile Adana Erkek Lisesi’nde tanıştı. Torosspor formasını giydi. Daha sonra Adana Voleybol Karması’nda yer aldı. Sonrasında ise İstanbul Darüşşafaka, Fenerbahçe formasını giydi. Yine İstanbul Voleybol İl Karması’na seçilen Karazincir, ön plana çıkmayı başarmıştı.

Karazincir gülle, disk, cirit atma dallarında birincilikler elde etti. 1955 yılında voleybol antrenörü, 1957’de ise voleybol hakemi olarak lisans aldı. 1963 yılının Temmuz ayında “Uluslararası Voleybol Hakemi unvanını “pekiyi” derece ile elde etti. Türkiye’de “Uluslararası” voleybol hakemlerinden biri oldu. 1963 “Napoli Akdeniz Oyunlarında” yer aldı. 1964 yılına gelindiğinde Voleybol Federasyonu tarafından Nevzat Karazincir’e “Öğretmen Hakem, Antrenör, A-Kategorisi Voleybol Gözlemcisi olma başarısının yanı sıra “Voleybol Teknik Direktörü” diploması elde etti. 1981 yılında yaş haddinden dolayı aktif antrenörlük kariyerini noktaladı. Bu süre içinde Adana’da Çukobirlik, Güney Sanayi gibi çeşitli kulüplerin ve bazı öğrenim kurumlarında antrenör olarak görev yaptı.

Nevzat Karazincir Uluslararası Voleybol etkinliği Helsinki, Budapeşte, Leningrad, Spring Cup, Sofya’da voleybol hakemi olarak müsabakalarda görev aldı.  Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Spor Bölümü’nde öğretim görevlisi oldu. TDSS Kulübü Müdürü görevinde bulundu. Uzun yıllar Voleybol Federasyonu’nda ve İl Temsilciliği’nde yer aldı. Bu görevlerini 2000 yılına kadar devam ettirdi.

TÜRK SPORU’NA BİRÇOK İSİM KAZANDIRDI

Nevzat Karazincir;  Adana’lı  “Hüseyin Arıboğan, Muhsin Gökmen, Aziz Kalaoğlu, Yıldıray Pağda, Özcan Sarıtürk, Oktay Kökten, Mustafa Salar, İbrahim Sarıtürk, Mithat Barım, Necati Güler, Osman Özkın, Ercüment Pağda… gibi isimleri ve kadınlarda Nâlân ve Sonay Gülergin” kardeşleri Türk Voleybol Millî Takımı’na kazandırdı. Ömrünü Türk voleyboluna ve volyebolun gelişimine adayan Karazincir’i sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz.