Adana Futbol Takımları

Adana futbol takımları, Türkiye’nin en nevi şahsına münhasır kenti olarak kabul edilen Adana’nın spora olan düşkünlüğünün kanıtı niteliğindedir. Çukurova Futbol Ligi ya da Adana Futbol Ligi olarak bilinen bir çatı altında toplanan bu takımlar, izleyiciler açısından farklı heyecanlar ulaştırabilecek bir yapıya sahiptirler. Şehrin getirdiği o heyecan verici atmosferle uyumluluk oluşturan bu futbol sevdası, Türk sporuna çok önemli isimleri ve takımları da kazandırmıştır. Adana futbol takımları tarihçesi göz önüne alındığında bu lig ilk olarak 1924 yılında resmiyet kazanmış. Ancak şehirde futbolun ve takımların oluşumunun 1910’lu yıllara dek dayandığı bilinmektedir.

Şu sıra Adana futbol takımları süper liglerde dört ekibi bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni tabii  ki de Süper Lig’de çok önemli başarılara imzasını atan Adana Demirspor’dur. Demirspor’un dışında ise Sultanlar Ligi’nde mücadele eden Çukurova Belediyespor, HK Süper Lig’deki Adasokağı SK ve FK Süper Lig’deki Adana İdmayurdu ekipleri de şehrin en desteklenen takımlar arasındadır. Ayrıca aslında en dikkat çekenleri de Adana Demirspor, Adanaspor, Adana 1945 FK ve Ceyhanspor olmaktadır. Bu dört kulüp şehrin futbol geleceğine de doğrudan yön vermektedir.

Adana Futbol Takımları

Adana’da futbola düşkün insan sayısı da bir hayli fazla olduğu için maçlar dolu tribüne oynanmaktadır. Bu da aslında seyircinin futbol ve bu kente olan sevdasının ispatı niteliğindedir. Öyle ki Adana Demirspor maçları özellikle de son birkaç sene içerisinde yerelden ulusala, hatta Avrupa geneline yayılan bir seyirlik oluşturmuştur. Bu da şehrin futbola verdiği önemi göz önüne koymaktadır. Ayrıca her geçen spora dair gerçekleşe gelişimlerde de Adana futbol takımları ile kentin vermiş olduğu katkı gerçekten de takdire değer bir yapıda bulunmaktadır. Bu da zaten her geçen gün gelişmiş bir futbol işleyişini de karşınıza çıkarmaya devam edecektir.

Adana Futbol takımları – Adana Demirspor

Adana Demirspor hem kentin de hem ülkenin en bilinen köklü kulüpleri arasında yer almaktadır. Özellikle 2022- 23 sezonu açısından Adana Demirspor’un ulaşmış olduğu nokta takdire değer bir konumda. Açık mavi – koyu lacivert renk tonlarına sahip olan kulüp, 82 yıl önce yani 28 Aralık 1940 senesinde kurulmuştur. 2022-23 sezonunu dördüncü tamamlayarak hayli önemli bir başarıya imzasını atan kulübün tarihçesi ilgi çekici detaylara sahip.

Adana futbol takımları ile ligleri içerisinde en önemli başarılara imzasını atan Adana Demirspor, aslında İkinci Dünya Savaşı’nda savaşa katılmayan gençleri bir nevi askerliğe hazırlama maksadıyla kurulan bir kulüp. O dönemden 1960 senesine ulaşıldığında ise Adana futbol takımları ile kentini TFF tarafından organize edilen bir ligde ilk temsil eden kulüp olduğunu görüyoruz. Ayrıca İstanbul, Ankara ve İzmir sonrasında  profesyonel bir ligde oynayan ilk futbol kulübü de olmuştur. Bütün bu detaylar da mevcut kulübün sahip olduğu kapasiteyi gösteren etmenler olarak da kabul edilebilir.

Yakın dönemimize baktığımızda ise Adana Demirspor özellikle 2020-21 sezonunda çok dikkat çekici gelişmelere imza atmıştır. Öyle ki bu dönemin yaz aylarında yapmış olduğu transferlerle adından söz ettirmeye başlamıştır. O sezon Süper Lig’i 9. Sırada tamamlayan ekip, 26 sene sonraki ilk Süper Lig macerasında hayli iyi bir noktaya erişmiş oldu. Özellikle de İtalyanların ve Avrupa futbolunun en problemli ismi olarak lanse edilen Mario Balotelli’yi kadrosuna katan Adana Demirspor, oyuncunun 19 gole imza atmasıyla birçok önemli puanı hanesine yazdırmıştır.

Adana Demirspor’un daha da iyi bir noktaya eriştiği dönem ise 2022-23 sezonu oldu. Şimdilerde A Milli Futbol takımını çalıştıran Vincenzo Montella’yla sezonu 69 puanla dördüncü sırada kapatan ekip, ulaştığı başarıyla şehrin de takdirini kazandı. Montella ayrılığıyla birlikte Hollandalı efsanevi futbolcu ve teknik adam Patrick Kluivert ile yollarına devam eden Adana futbol takımları ile Adana Demirspor, genel olarak Adana futbol ligi takımları arasında en beğenilip takdir edilenidir.

Tabii ki de bu takdir ediliş için böyle kolay bir yol izlenmediğini görmüş olacaksınızdır bahsettiklerimizle. Çünkü bu kulübün yeniliğe aç ve farklı isimlerle de ilerleme konusunda açık tercihler geliştirdiği çok ortada. Böyle olduğunda da zaten genel yapısı gereğince Adana futbol takımları içerisinde Adana Demirspor için Adana futbol derbileri bakımından çok iyi bir güç simgesine dönüştüğü söylenebilir. Ki futbol kulübü son dönemlerde Süper Lig’de çok önemli isimleri ön plana çıkarabildiği için bile genel yapıda alkış almayı başarıyor. Böyle bir süreç bakımından da Adana futbol takımları ile kentinin bir futbol simgesine dönüşmesine doğrudan katkı sağlayan çok güçlü ve köklü bir kulüp diyebiliriz.

Adanaspor

Turuncu-beyaz renkleriyle Adana futbol takımları ile ilinin marka olan kulüplerinden biri olan Adanaspor, Süper Lig’de belli dönemlerde mücadele eden ekiplerdendir. Kuruluş senesi 1954 olan takım, şehrin Adana futbol takımları tarihçesi bakımında çok önemli bir noktasında yer ediniyor. Dolayısıyla kulübün geçmişine değinmenin önemli olduğunu düşünüyoruz.

İlk profesyonel girişimini 1966 yılında gerçekleştiren ekip, özellikle de Akınspor ve Torospspor’un kendilerini feshedip onlara katılmasıyla birlikte iyi bir noktada oldular. O zamana dek ikinci amatör kümede mücadele eden turuncu-beyazlılar, 1967 yılında 2. Türkiye Ligi’nde yer aldılar. 1970-71 senesi ise Türkiye 1. Ligi’ne terfi etme başarısına erişerek Adana futbol takımları başarıları bakımından gerçekten de görmezden gelinemeyecek bir ilke imza atabilmişlerdir.

Toplamda 13 sene Türkiye Süper Lig’inde mücadele gösteren Adanaspor, 3 defa UEFA, 1 kere de Balkanlar kupasına katılma hakkı elde etmiştir. Balkan kupasında Sazlburg, Honved ve İnter Milan gibi önemli kulüplerle mücadele eden ekip bu organizasyonda tur atlayamadı.

90’lı yıllar ve 2000’lerin başlarında Süper Lig’de mücadele etse de daha çok ekonomik sıkıntılarıyla gündemde olan Adanaspor,2003-2004 senesinde bu sebepten dolayı 2. Lig A kategorisine, ertesi yılı ise 2. Lig B kategorisine düşmüştür. Aynı sebeplerden dolayı maçlara çıkamadığı için 3. Lige düşen ekip kapanma noktasına kadar sürüklenmiştir. Adana futbol takımları arasında halkının yoğun desteğiyle birlikte 2007 sezonunda adeta küllerinden yeniden doğan Adanaspor, halen TFF 1.Lig’inde mücadelesini devam ettirmektedir. Önceki dönemlerine yavaş yavaş erişeceği düşünülen kulüp kendi resmi sitesinden de yayınlar yapıyor. Adana futbol takımları en çok biline iki futbol takımında biri olan Adanaspor, tarihinde çok önemli isimleri de futbol dünyasına kazandırmıştır. Özellikle de Necati Ateş, yıldızını bu ekipte parlatmış ve Galatasaray’a transfer olmuştu.

Adanaspor’un ilk bakışta da mücadelesi bir izlenim veren ama ekonomik sıkıntılardan dolayı da hüzünlüm bir yanı olduğunu söyleyebiliriz. Ekip zor günleri geride daima bıraktığı için de kent tarafından sevilip sayılmaktadır. Kaldı ki simgesel bir futbol takımı olması da Adanaspor’un genel olarak popülerliğini pekiştirmektedir. Adana futbol stadyumları içerisinde en fazla takip edilen bir ekiptir.

Adana 1954 FK

Adana’nın genç kulüplerinden biri olmasına karşın önemli başarılara imza atan ekiplerinden biri Adana 1954 FK. Bu kulüp için Adana’da futbolun geleceği yorumu yapılıyor. 2016 senesinde Adana Ülkügücü ismiyle kurulan kulüp, 2021-2022 sezonunda Adana Amatör Süper Ligi’ni 2. Sırada tamamladı. Covid döneminden dolayı ise ertesi sene Bölgesel Amatör ligde boy gösterme hakkına erişti. 2021- 2022 sezonunda ismini Adana 1954 FK olarak değiştiren bu Adana futbol takımları ekibi, futbol tukunları için yeni ama heyecan verici bir kulüp izlenimi de sunuyor. 2022 sezonunda sonrasında TFF tarafından 3. Lige yükseltilen ekip, her geçen gün sahip olduğu kapasiteyi de geniş tutmaya çalışıyor. Forma renkleri Adanaspor’un ki gibi turuncu-beyaz olan Adana futbol takımları arasında yer alan1954 FK için ilerleyen dönemlerde futbol istikametini çok daha önemli noktalara taşıyacağı belirtiliyor. Bu süreç açısından da zaten futbol takımı olarak günden güne deneyimli bir işleyişe sahip olduğu da söylenebilir.

Ceyhanspor

Ceyhanspor, Adana’nın Ceyhan ilçesini temsil eden önemli bir futbol kulübüdür. Şehrin simge ekipleri arasında yer ediniyor diyebiliriz elbette. Kulüp ilk olarak 1927 yılında kurulmuş. Profesyonelliğe ise 1967 tarihinde geçmiş yani bu tarihte resmi olarak kurulmuş diyebiliriz. Kurulduğu sene 3. Futbol liginde mücadele eden takım, sonrasında amatör lige düşmüştür. Sürekli olarak değişik konumlar elde ederek tarihi açıdan farklı bir ilerleyiş gerçekleştiren ekip genel alamda da aslında kentin önemli ekiplerinden biri olarak da kabul görebilmektedir. Özellikle de Adana’da Ceyhanspor’u destekleyen büyük bir grup var. İlla ki Ceyhan’lı da olmayan, bunu ötesine taşan bir taraftar kitlesine sahip.  2011- 21 sezonunda Adana Süper Amatör Ligde şampiyon olan Ceyhanspor Bölgesel Amatör Ligi’ne yükselme başarısı gösterdi. 2013-14 Bölgesel Amatör Lig’de şampiyon olmasına rağmen play-of maçında Niğde Belediyespor’a kaybeden Ceyhanspor,3. Lige yükselemedi. Bir ara ismi Ceyhan Belediyesi Futbol Kulübü olan yeşil-beyazlı ekip sonrasında da eski adına geri dönüş yaptı. Ceyhanspor, Adana futbol takımları arasında takdir edilip simgeleşen bir ekibi olarak kabul görmektedir.

Adana İdmanyurduspor

Adana İdmanyurduspor, aslında dikkat çekici bir ekip. Kadın futbol takımı ve şehrin gerçekte de dikkat çekici başarılarına imza attığı söylenmektedir.2008-09 senesinde Kadınlar 2. Lig 4. Grubu lider bitirme başarısına erişen Adana İdmayurduspor, tarihinde ilk defa Kadınlar 1. Ligi’ne yükselmiştir. 2009-10 sezonunda ise bu ligde 6. Sıraya ulaşan ekip, 2010-11 sezonunda ise tarihindeki en büyük başarıya imzasını atıyor ve ligi 3. Sırada tamamlıyor. 2011-12 sezonundaysa bir sezonluk yenilenen statü gereği klasman grubunda mücadele eden takım, bu grupta ikinci olarak şampiyonluk grubuna kalamamış ve sezonu erken kapatma kararı almıştır. Daha sonrasında ekonomik sıkıntılarla da uğraşma durumunda olan ekip, ufak bir toparlanma sürecine geçiş sağlayarak şehrin en üst düzeydeki kadın futbol takımı olma başarısına erişmiştir ve Kadınlar Süper Ligi’ndeki mücadelesini de tam gaz sürdürmeye devam etmektedir. Bu noktada erkek egemenliği altında olması dayattırılan bir spor dalında kadınların gücünü hissetmek gerçekten de önemlidir. Adana futbol takımları arasında İdmanyurduspor bu gücü fazlasıyla kullanabilen ve atmış olduğu adımlarda da iyi başarılara odaklanan bir ekip. Futbolcuları sürekli gelişim halinde olduğu için de gayet verimli bir gidişatı da sergilediği gözleniyor ve dolayısıyla da çoğu kesimin takdirini kazanıyor.

Adana Vanspor

Adana Vanspor genel olarak aslında şehrin dikkat çeken bir futbol ligi ekibidir.  Bu takımın dikkat çekici özelliği farkındaysanız ismi. Evet Adana futbol takımları ekibi ancak Vanspor detayı da var. Bu bir nevi kardeş takım ve birleşme olarak da yorumlanmaktadır. Ekip genel olarak dikkat çekici olmayı başarıyor. Tabii ki de kentin diğer kulüplerine nazaran belli başlı noktalardan öteye geçemeyebiliyor. Ancak dediğimiz gibi kentin sahip olduğu atmosferle adeta bütünleşen bir kulüp. Genel olarak da kendisine has bir seyirli kitlesinin de günden güne oluştuğu gözlenmektedir.

Adana 03 SK

Adana’nın amatör spor kulüpleri arasında yer almaktadır Adana 03 SK. Normalde 01 hem plaka hem de simgesi olarak bilinir. Ancak bu futbol kulübü amatör ligde mücadele ediyor ve özellikle de ismiyle de önemli bir noktada yer ediniyor. Adana 03 SK, günden güne gelişim gösteren bir ekip. Yani yavaş adımlarla ilerlemektedir. Kentte tanınsa da öyle çok iyi bildiği söylenemez. Genel olarak belli bir rota izlediği ve genç futbolcuların ağırlıkta olduğu bir kulüp. Daha çok Adana’nın köklü futbol kulüplerinin altyapısına genç ve yetenekli isimlerin yerleştirdiği biliniyor. Bu da aslında futbolcu sirkülasyonu açısından da Adana 03 SK’yı önemli bir noktada tutabilmektedir.

Adana 1978 SK

Adana’da köklü olmasına rağmen kendisine has bir tanınırlığı olan futbol kulübü olarak gösterebiliriz Adana 1978 SK’yı. Ancak bu kulübün de diğer alt lig ekipleri gibi futbolcu fabrikası olduğunu vurgulayalım.  Yani Adana’da futbolun geleceği olarak lanse ediliyor. Bu bir nevi iyi bir etmen olarak da kabul görmektedir. Futbol açısından her zaman yeniliğe açık bir kent olmuştur. Böyle bir futbol kulübünün genel yapısı gereği de zaten aktarmaya çalıştığı etmeni iyi değerlendikleri de söylenir. Bu süreç ve sistemde de iyi bir altyapısı ve işleyişi de genel olarak kendisini göstermektedir. Adana 1978 SK her türlü ilerleyişte de gelecek yıllar açısından umut vadeden bir nitelikte bulunuyor.

Adana Çınarspor

Adana Çınarpor kentin önemli bir ekibi. Tabii bahsettiğimiz gibi farklı bir noktada. Kurucusu ve başkanı Refik Çınar önderliğinde ilerleyen bir futbol takımı. Genel yapı gereğince de zaten Adana Çınarspor biraz da gençlere yönelik bir futbol takımı. Gençlerin futbola olan yatkınlığını keşfeden ve buna odaklı ilerleyen bir ekip. Şehrin gedikli futbol takımları gibi olmasa da genel bir süreçte kaldığı da gerçek. Ayrıca bu ekip Mersin ile de bağlantılı. Yani kuruluş kenti aslında Mersin. İsmi de Çınarspor olduğu için biraz da iki kenti bir arada tutan bir futbol simgesine dönüşme amacında. İlk bakışta farklı izlenim sunması da bu sebepten. Adana Çınarspor’un da önemli bir futbol takımı olduğunu belirtelim. Adana futbol takımları ile birlikte sizler de Adana Çınarspor’u daha yakından tanıyabilirsiniz.

Adana Yıldırımspor

Çukurova’nın en önemli simgelerinden biri Adana Yıldırımspor, bir nevi yükselen değer olarak da lanse ediliyor. Adana Yıldırımspor kuruluşun ilk dönemlerinde çok varlık gösteremese de son yıllarda günden güne gelişen ve önemli bir kulüp. Bu da aslında istedikleri noktaya yavaş yavaş ulaşılabilirlik sunduklarının göstergesi şeklinde de yorumlanabilir. Yani aslında Adana Yıldırımspor genç bir ekip ve futbol dünyasına katkıda bulunacak sayısız futbolcuyu yetiştirmeye özen gösteriyor. Bu tarz girişimleri bakımından da Adana Yıldırımspor’un gayet etkin ve güncel bir futbol ekibi olduğunu belirtelim. Her geçen gün gelişen ve başarılarını katlayan bir yapısı olması da zaten buna işaret.

Adana DSİ Spor

Adana DSİ spor Devlet Su İşleri’ne bağlı bir ekip. Bu her şehirde olan bir kulüp düzenidir aslında. Fakat gelişmiş bir sistemleri var. Futbol adına önemli girişimler gerçekleştiriyorlar. Dolayısıyla futbolcu yetiştirmesi açısından da önemli yatırımların gerçekleştirildiği bir oluşum. DSİ etmeni zaten böyle bir oluşum olabilmeleri bakımından da önem arz edici durduğunda Adana DSİ Spor için gayet etmen bir yapı bulundurduğu da söylenebilmektedir. Bu kulüp gerçekten de futbola yatkın olan gençlerin avcısı. Böylece Türk futbolunun yükselişine de bir şekilde katkı sağlayacak oluşu genel yapıyı etkin tutmaya yetecek ölçüde olmaktadır. Bu gibi detaylar dahilinde de Adana DSİ Spor için Adana futbol derbileri geleceği açısından iyi bir rakibe dönüşeceği bekleniyor.