Adana Medyasından 6 Gün İçin 6 Gazete Kararı

Adana

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, yeni tip koronavirüs salgın döneminde en önemli ihtiyacın yerel haberi alabilmek olduğunu ifade ederek, yaşanan imkansızlıklara rağmen bu ihtiyaca büyük bir özveri ile cevap veren gazetelerin hem okur hem de kamu tarafından desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Pek çok kent için Basın İlan Kurumu tarafından en az iki gazetenin dönüşümlü olarak yayınlanma kararına Adana’dan yanıt geldi. Adana medyası alınan esneklik kararına haftanın 6 gününde 6 gazete yayını şeklinde cevap verdi.

Yerel Haber Önem Kazandı

Dünyayı derinden sarsan ve küresel salgın halini alan yeni tip koronavirüs, Türkiye’yi de etkilemeye devam ediyor. Ülkede tüm ligler bu süreçte süresiz olarak ertelenirken, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin de evden çıkması yasak hale geldi.

Bu süreçte halkın en temel ihtiyacı ise, yerel habere ilişkin bilgi sahibi olmak oldu. Özellikle de ölümlerin ve vaka sayısının ciddi oranda artmakta olduğu dönemde, gazetecilerin kesintisiz bir biçimde haber verme mücadelesinin tüm zorluklara rağmen yapıldığına Adana da dikkat çekti. Yerel haberin ise çok fazla önem kazanmış olduğu dönemde, Basın İlan Kurumu, pek çok şehir için gazetelerin süresinde yayınlanmasını zorunlu hale getirdi.