Adanaspor’un Penaltılardaki Üstün Başarısı

TFF 1.Lig’in ikinci yarısında gösterdiği başarısız performans nedeniyle Süper Lig’e yükselme konusundaki şanslarını zora sokan Adanaspor, buna rağmen ilk yarıda gösterdiği performans sayesinde hâlâ taraftarlarına umut verebiliyor. Takımın kolay olmasa da Play-Off potasına girebilmek adına şansı devam ediyor. Bununla birlikte ligde genel penaltı istatistiklerine bakıldığı zaman Adanaspor’un çok üstün bir başarı yakaladığına dair veriler dikkat çekiyor.

Geçit Yok

Bu sezon TFF 1.Lig’in ilk yarısında gösterdiği performanslarla ezeli rakibi Adana Demirspor gibi Süper Lig’e yükselmeye dair umutlarını arttıran Adanaspor, ne yazık ki ikinci yarıdaki performansı aynı seviyede tutamadı.

Turuncu Beyazlı ekip birçok maçta beklenmedik puan kayıpları yaşadı ve bu durum Play-Off hedefinden ister istemez uzaklaşılmasına neden oldu. Bununla birlikte Adana temsilcisinin penaltı istatistiklerine bakıldığı zaman çok önemli bir veri ortaya çıkıyor.

Sezon başından bu yana sadece 2 kere aleyhine penaltı çalınan Adanaspor’da bu durum bir başarıyı gösteriyor. Adanaspor savunmacıları rakibi durdururken fahiş hatalar yapmıyorlar ve bu nedenle oynanan maçlarda hakemler penaltı noktasını göstermiyorlar.

Ancak buradaki asıl başarı savunmacılardan daha çok Adanaspor kalecisi Goran Karacic’te. Bosna Hersekli başarılı kaleci, bu sezon rakip takımların kullandığı 2 penaltıyı da kurtararak bu bağlamda kalesinde hiç gol görmedi.

Ligde %100 penaltı kurtarma oranına sahip olan 4 kaleciden biri olan Karacic, diğer kalecilerin 1 kendisinin 2 penaltı kurtarmış olmasıyla çok daha öne çıkıyor. Bu sezon aleyhte çalınan penaltılar konusunda en başarılı olan takım Adanaspor olarak gözüküyor.

Madalyonun Öteki Yüzü

Adana temsilcisinin aleyhte çalınan penaltılarda gösterdiği bu başarının lehte kullanılan penaltılara taşınamadığını belirtmek gerek.

Tıpkı sezonun ilk yarısıyla ikinci yarısında gösterilen performanslardaki farklılıklar gibi Adanaspor’un aleyhe ve lehe çalınan penaltılar konusunda da bir dengesizlik yaşadığı kesin. Geriye kalan haftalarda 4 kere topu penaltı noktasına yerleştiren Turuncu Beyazlı ekip, bu penaltılardan 2’sini kaçırdı.

Penaltı kurtarma oranında %100’ü yakalamasına rağmen penaltı atma konusunda %50’de kalan Adanaspor aslında bir bağlamda zoru başarmış oldu.

Sezonun ilk yarısında gole gitmek konusunda çok daha iyi bir takım olan Adanaspor, ikinci yarıda kadrosuna kaliteli bir golcü ekleyememiş olmanın ceremelerini çekmeye devam ediyor. Adana temsilcisinin gol yollarında yaşadığı sorunların puan cetvelindeki yerini direkt olarak etkilediğini tahmin etmek de zor değil. Takım birçok maçta net fırsatlar yakalamış olmasına rağmen bu fırsatları gole çeviremediği için puan kaybı yaşamak zorunda kaldı.

TFF 1.Lig’in 31’inci haftasında kümede kalma mücadelesi veren Altınordu’nun konuğu olacak olan Adanaspor, bu maçtan iyi bir skorla ayrılamazsa çok sıkıntılı bir sürece girebilir. Zira 6’ıncı sırada yer alan Büyükşehir Belediye Erzurumspor ligin son sırasında yer alan ve fiilen küme düşmüş sayılan Balıkesirspor karşısında sahaya çıkacak ve bu hafta da kötü bir sonuç gelmesi Adanaspor’un hayallerini yıkabilir.