Adanaspor Gol Sorunu Çekiyor

Sezonun ikinci yarısında çok daha iyi bir performans göstererek Play-Offlara katılmak ve ezeli rakibi Adana Demirspor gibi Süper Lig’e yükselmek isteyen Adanaspor hayallerinin tam tersinde bir performans göstererek potadan uzaklaşmaktan kurtulamadı. Turuncu Beyazlı takımın bu durumu taraftarlarını da endişelendirirken takımın başına ilk geldiği dönemde muhteşem çözümler bulan Sait Karafırtınalar’ın bu konuyla alakalı olarak da bir çözüm bulması bekleniyor.

Gol Orucu

Bu sezon TFF 1.Lig’in ilk yarısında ne kadar iyi bir performans sergilediyse ikinci yarısında da bir o kadar beklentilerin altında kalan bir Adanaspor var. Turuncu Beyazlı takım, sezonun ikinci yarısına Bursaspor ve Gençlerbirliği karşısında aldığı galibiyetlerle birlikte iddialı başladı ancak bu iddianın devamını getirmekte bir hayli zorlandı.

Adana temsilcisinin ikinci yarıda 10 maçı geride bıraktığı bu dönemde sadece 3 galibiyeti bulunuyor. Bahsi geçen Bursaspor ve Gençlerbirliği galibiyetlerinin yanı sıra bir de Manisa FK’ya diz çöktüren Adanaspor, geriye kalan 7 maçın 4’ünü puansız kapatırken 3’ünde de 1 puana razı olmak durumunda kaldı.

Genel anlamda herhangi bir formasyon değişikliğine gitmemiş olmasına rağmen takımın performans ve puan açısında bu kadar gerilemiş olmasında gol yollarındaki sıkıntıların etkisi çok büyük. Takımın bulduğu fırsatları değerlendirmekte zorlanması veya bu fırsatları kaçırması rakip takımın direncini arttırdıkça Adanaspor adına daha zorlu bir maç geçtiğinin görüldüğü pek çok müsabaka yaşandı.

Yetersiz Seviye

Bununla birlikte takımın bahsedildiği gibi bir ilk 6 planı var ve ilk 6’daki takımların geride kalan haftalarda attığı ve yediği gol sayılarına bakıldığında Adanaspor’un belirli bir seviyenin çok altında kaldığını belirtmek gerekiyor.

Takımın bu zamana kadar 28 gol yemiş olması haneye artı olarak yazılabilir. Play-Off’un bir diğer adayı olan Samsunspor’un da hesaba katıldığı denklemde Adanaspor toplam 8 takımlık kümede en az gol yiyen 4’üncü takım olarak öne çıkıyor.

Ankaragücü 20, Bandırmaspor 25, Ümraniyespor 27 gol yiyerek bu noktalara kadar geldiler. Bununla birlikte savunmadaki bu başarılı performansı gösteren 3 takımın ilk 3 sırayı paylaşıyor olmasına rağmen Adanaspor’un 6’ıncı sıradaki Büyükşehir Belediye Erzurumspor’dan 6 puan geride 8’inci sırada bulunuyor olmasının en net gerekçesi atılan gollerin azlığı.

Yine aynı küme içerisinde bakıldığı zaman ilk 8 takım arasında açık ara en az gol atan takım Adanaspor. Adana temsilcisinin attığı 32 gol bulunurken geriye kalan 7 takımın tamamı 40 gol baremini çoktan aşmayı başardılar.

Ümraniyespor’un 47, Adanaspor gibi şu an potanın dışında olan Samsunspor’un 45 ve İstanbulspor’un 44 golü bulunuyor.

Futbol en nihayetinde bir skor oyunu ve sahaya yansıttığınız futbolu gole gitmek konusunda kullanamıyorsanız taraftarlarınızı memnun etmek konusunda zorlanırsınız. Milli Takım arasından sonra neler değişir bilinmez ama şu anlık Adanaspor adına bu durum geçerli.