Adanaspor Kendi Etti Kendi Buldu

Sezonun ilk yarısında TFF 1.Lig’de gösterdiği performansla çok özel bir yerde değerlendirilmesi gereken Adanaspor, ikinci yarıda aynı başarılı performansı sergileyemedi. Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı erteleme kararı nedeniyle kâğıdı kalemi önüne koyan Adanaspor teknik ekibi, hatanın nerede yapıldığını hesaplarken kendilerine dair bazı sorunların olduğunu görmüşlerdir.

Yanlış Strateji

Liderlik bazen yanlış yapılan şeyleri en çıplak ve gerçekçi şekilde diğer insanlarla paylaşabilmek ve yanlışı yapan insanları bu bağlamda bilgilendirebilmekten geçer.

Sezonun ikinci yarısında TFF 1.Lig’de gösterdiği başarısız performans nedeniyle çok rahat bir şekilde girebileceği Play-Off potasından uzak kalan Adanaspor’da yapılan hata bu bağlamda biraz da liderlik hatasıydı.

Sezonun ilk haftalarında teknik direktörlük değişikliğine giden Adanaspor Sait Karafırtınalar ile el sıkışmıştı. Tecrübeli teknik adam selefinin yaptığı hataları değerlendirdi ve bunları çok iyi tahlil ederek takımıyla paylaştı. Bu sayede gelen puanlarla birlikte Adanaspor adına Süper Lig ihtimali doğmaya başlamıştı.

Ancak ikinci yarıda işler tersine döndüğünde aynı Sait Karafırtınalar kendisinin ve takımının yanlışlarını doğru değerlendiremedi. Başarılı teknik adam kötü sonuçlar üst üste geliyorken dahi takımda bir problem olmadığını ve belirli bir puan ortalamasını yakalamaları durumunda yine istedikleri yerde olacaklarını deklare ediyordu.

Burada gözden kaçırılansa her bir kötü sonucun bir sonraki maçın sonucunu da ister istemez tetiklediğiydi. Takım tam 6 maç kazanamayınca bir anda Play-Off potasının 7 puan gerisine düşmüş oldu.

Zorlu Maçlar

Normal şartlar altında 14 Mart Pazartesi günü oynanması gereken ancak Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu haftaya özel aldığı kararla 21 Mart Pazartesi’ye ertelenen Eyüpspor maçı Adanaspor için işin rengini belli edecek maçlardan birisi.

Adana temsilcisi ligin bitimine 10 hafta kala Play-Off potasının 7 puan gerisinde yer alıyor. Bu bağlamda en büyük şanslardan birisi haftaya Büyükşehir Belediye Erzurumspor ile Samsunspor’un karşı karşıya geliyor olması.

Adana temsilcisi eğer Eyüpspor karşısında hata yapmazsa hemen üstünde yer alan iki takımın karşılaşmasından çok kârlı çıkacak. Özellikle Erzurum tarafının puan kaybıyla haftayı kapatması ihtimali bir yandan da Adanaspor’a yarayacak.

Turuncular için bir diğer şans 2 maç sonra Balıkesirspor ile karşı karşıya gelecek olmaları. Ligin en kötü durumdaki takımı karşısında oynanacak maçtan alınacak sonucun beklenildiği gibi galibiyet olması gerekiyor.

Pek tabii her şey bu kadar güllük gülistanlık olmayacak zira Adana temsilcisi bu 10 haftanın sondan 2’inci haftası olan 37’inci haftayı bay geçecek. Bu durum da aslında Adanaspor adına işleri o döneme kadar toparlaması gerekliliğini zorunlu kılıyor.

Adanaspor adına oldukça kritik bir döneme giriliyor ve ilk yarıda gösterilen bu başarılı performanstan sonra takımın ikinci yarıda elde ettiği tüm avantajları başka takımlara devretmesi normalde yaşanabilecek bir hayal kırıklığını perçinleme riskini taşıyor.