Adana Takımları Bataklığa Saplandı

Bu sezon biri TFF 1.Lig’de diğeri de Süper Lig’de mücadele eden iki Adana takımı, iki ezeli rakip olan Adana Demirspor ve Adanaspor adına sezonun son düzlüğü olabilecek en kötü şekilde gitmeye devam ediyor. Bitimden önceki haftanın tamamlandığı 16 Mayıs gününden geriye doğru bir bakıldığında her iki takımın da bulundukları konumdan hiç memnun olmadıklarını tahmin etmek hiç zor değil.

Oynasa da Oynamasa da

Bu sezon TFF 1.Lig mücadelesinde kimi zaman çok iyi işler çıkartan Adanaspor adına ligin ikinci yarısı zaten felaket gibi geçmişti ancak takımın sahada olmadığı zamanlarda bile işleri hiç ama hiç iyi gitmedi.

Ligin 37’inci haftasını kurallar gereği müsabaka yapmadan geçen Turuncu Beyazlı takım, biraz daha diğer rakiplerinin nasıl sonuçlar alacağını beklemek durumundaydı. Matematiksel olarak çok cılız da olsa bir küme düşme riski taşıyan Sait Karafırtınalar’ın takımı 37’inci haftada oynanan maçlar sonrasında kümede kalmayı garantiledi ancak takımın sıralamadaki yeri daha da kötüleşti.

Ortaya çıkan sonuçlar sonrasında bir anda 14’üncü sıraya kadar gerileyen Adanaspor’da tüm taraftarlar sezonun birkaç hafta daha sürmeyecek olmasına duacı hale gelmeye başladılar. Zira 38’inci hafta öncesinde 45 puanı bulunan Adana temsilcisi 14’üncü sırada yer alırken küme düşeceği kesinleşen 16’ıncı sıradaki Bursaspor ve 17’inci sıradaki Kocaelispor’un 41 puanı bulunuyor.

Sezonun son müsabakasında Kocaeli temsilcisini kendi sahasında konuk edecek olan Adanaspor, son haftalardaki formuyla bu maçta da iyi bir görüntü sergileyebileceğine dair beklentiyi oluşturamıyor denilebilir.

Galibiyet Neydi

Öte yandan Adana’nın bu sezon Süper Lig’e yükselen temsilcisi Adana Demirspor’da da son haftalardaki durum ezeli rakibinden çok farklı değil.

Ligin en başarılı takımlarından biriyken bir anda çok ciddi bir formsuzluk içerisine giren Lacivert Mavili takım bu durumu da bir türlü tersine çeviremedi. 37’inci haftanın kapanış maçında ilk yarıda kendi sahasında 2-0 mağlup ettiği Galatasaray’a konuk olan Vincenzo Montella’nın takımı, sahadan 3-2 mağlup ayrıldı.

Bu sonuçla birlikte galibiyet hasretine bir çentik daha atan Adana Demirspor ligde oynadığı son 5 müsabakanın tamamında sahadan boynu bükük ayrıldı. Sezon boyunca gösterilen performanstan sonra kimsenin tahmin dahi edemeyeceği bu kötü gidişatın neden kaynaklandığıysa hâlâ anlaşılabilmiş değil.

Öte yandan takımın galibiyete olan hasretini sonlandırmak adına çok rahat bir maç oynayacağını da ifade etmekte fayda var. Ligin 38’inci haftasında kendi taraftarı önünde sahaya çıkacak olan Adana temsilcisi, kendi sahasında Göztepe’yi ağırlayacak.

Göztepe zaten çoktan küme düştü ve takım çok uzun bir süreden bu yana galip gelmenin ne demek olduğunu unuttu. Bu bağlamda her ikisi de galibiyetin ne olduğunu tam anlamıyla unutan iki takımın müsabakası, çok daha kaliteli bir kadroya sahip olan ev sahibinin lehine sonuçlanabilir.