Adana Demirspor’un Penaltıdan Yüzü Güldü

Bu sezonun tartışmasız en iyi takımlarından biri olan ve gösterdiği güzel futbolla lige damga vuran Adana Demirspor’da 31’inci haftada oynanacak maçın hazırlıkları devam ediyor. 30’uncu haftada oynadığı Başakşehir maçından aldığı galibiyetle 3 haftadan sonra galip gelmenin sevinciyle Milli Takım arasına giren Lacivert Mavili takımın genel istatistiklerine bakıldığı zaman Adana Demirspor’un en az penaltı yapan takımlardan biri olduğu görülüyor.

Savunmada Planlama

Çok uzun bir aradan sonra döndüğü Süper Lig’de harikalar yaratan Adana Demirspor’da sezon başından bu yana gelinen nokta gerçekten takdire şayan. Ligin diğer yeni yüzlerinin kümede kalma mücadelesi vermekten kurtulamadığı sezonda gözünü Avrupa kupalarına diken Adana temsilcisinin bu performansı taraflı tarafsız herkesin takdirini topluyor.

30’uncu haftada alınan Başakşehir galibiyeti sayesinde 3 haftadan sonra galip gelen Adana Demirspor, Milli Takım arasına girmeden önce oynanan maçta gösterilen performans ve mücadelenin moraliyle araya girmişti.

Bununla birlikte takımın genel istatistiklerine bakıldığı zaman Adana Demirspor’un en az penaltı yapan takımlardan biri olduğu dikkat çekiyor. Sezonun geriye kalan 30 haftasında Adana Demirspor aleyhine sadece 3 kere penaltı çalındı.

Bu noktada belirtmek gerekir ki Adana Demirspor kalecileri bu 3 penaltının 3’ünü de kurtarmak konusunda başarılı olamadı. Ancak 2 penaltı yapan Alanyaspor ve Kasımpaşa’dan sonra ligin en az penaltı yapan takımı olan Adana Demirspor adına bu tablonun oldukça iyi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Garip Maç

Adana Demirspor’un dünyaca ünlü İtalyan yıldızı Mario Balotelli bu alanda gerçekten inanılmaz bir yeteneğe sahip ve penaltıların nasıl kullanılacağı ondan sorulur.

Bununla birlikte artık belirli bir yaşa gelen yıldız oyuncu her zaman sahada olmayabiliyor. Oyundan çıktığı veya henüz oyuna girmediği bir anda penaltının kazanılması durumunda topun başına Vincenzo Montella tarafından belirlenen diğer penaltıcılar geçiyor.

Bu sezon 7 kez penaltı kullanan Adana Demirspor’da Mario Balotelli dışında penaltı kullanan bir diğer isim de Britt Assombalonga. Sezon başında İngiltere temsilcisi Middlesbrough’dan transfer edilen 29 yaşındaki Kongolu oyuncunun Adana Demirspor’a belki de kimsenin beklemediği kadar iyi bir katkı yaptığını belirtmek gerekir.

Bu sezon 30 maçta toplam 1418 dakika süre alan Kongolu, bu maçlarda 10 gol ve 2 asistlik katkı sağladı. Öte yandan bu 10 golün 2’sini Gaziantep FK maçında atan Assombalonga, aynı maçta 2 kere de penaltı kaçırmıştı.

Topu kaleye 11 metre mesafedeki noktaya koyduğu 2 sefer de de başarısız olan Adana Demirspor’un golcüsü, akan oyunda hatalarını telafi etmeyi başardı ve maçı Adana temsilcisine getiren oyuncu oldu. Nitekim bu 2 penaltı Adana Demirspor’un kaçırdığı 2 penaltıydı.

Bu sezon Süper Lig’de ayarları bir başka noktaya getiren Adana Demirspor’un bu başarısında takımın bu gibi küçük görünen ama etkili detaylarda başarılı olmasının da etkisi var.