Veteranlar Hentbol Turnuvası Birbirinden Güzel Görüntülere Sahne Oldu

Adana; sporda yalnızca Adanaspor ve Adana Demirspor’dan ibaret değil! Bu güzel şehirde birbirinden faydalı spor aktivitelerine rastlayabilirsiniz. Her yaştan insanın spor yapmak adına hevesli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Gelin, geçtiğimiz günlerde veteranlar arasında düzenlenen hentbol turnuvasının detaylarına yakından bakalım!

Adana Veteran Hentbol Takımı Turnuvadaki Başarıları ile Göz Dolduruyor

Veteranlar Hentbol Turnuvası; geçtiğimiz günlerde İzmir’in Urla ilçesinde başladı. Adana Veteran Hentbol Takımı; turnuvanın ilk gününde iki maça birden çıktı. Söz konusu iki maçı da kazanarak ikinci gün öncesi büyük bir avantaj elde etti. Takımın söz konusu turnuvaya büyük bir istek ile geldiği gözlerden kaçmıyordu.

Adana Veteran Hentbol Takımı; birinci günün ilk maçında İstanbul Alman Lisesi’ni rahat bir oyunun ardından 10-7 gibi bir skorla mağlup etti. Akşam saatlerinde ise Trabzon takımı ile karşı karşıya geldi. Söz konusu maçı da 6-4 kazanarak büyük bir avantaj elde etti. Adana Veteran Hentbol Takımı; İzmir Karabağlar ekibi ile son maçta karşılaşacak. Bu maçı da kazandığı takdirde grubunu ilk sırada tamamlamış olacak. Ardından, akşam saatlerinde diğer grubun birincisi ile şampiyonluk için final maçına çıkacak.

Adana Veteran Hentbol Takımı; söz konusu turnuvaya katılmak üzere 25 kişilik bir kadro oluşturdu. Söz konusu kafilenin başkanlığını Kazım Tekin yapıyor. Bunun yanı sıra, söz konusu turnuvaya sekiz kadın ve yedi erkek takımının katıldığını ifade edebiliriz. Adana Veteran Hentbol Takımı’nın yanı sıra Samsun, Trabzon, Zonguldak, İzmir Karabağlar, İzmir Mithatpaşa, İstanbul Alman Lisesi veteran takımlarının katıldığını belirtmek gerekir. Adana ekibi bir hayli istekli! Söz konusu turnuvayı kazanarak Adana’ya güzel bir kupa kazandırmayı hedefliyor. Her ne kadar veteran sporcular olsalar da birçoğunun halen daha aktif bir şekilde spor yaptıklarını söylemek gerekir.

Hentbol Oyun Kuralları Nelerdir?

Türkiye’de spor denildiği zaman herkesin aklına doğal olarak futbol, basketbol ve voleybol geliyor. Bunun yanı sıra, ülkemizde tenisin ve motor yarışlarının da bir hayli popüler olduğunu ifade edebiliriz. Hentbol ise saydığımız bu sporların çok gerisinde kalıyor. Bir başka deyişle, yeterince popüler olmadığını belirtmek gerekir. Ancak, son derece zevkli bir spordur.

Hentbol; el topu olarak da ifade edilebilir. 19.yy’ın başlarında Danimarka’da oynanmaya başlanmıştır. Günümüze kadar gelirken birtakım değişimlerden geçmiştir. Türkiye’de ilk defa 1927 yılında oynanmıştır. 1976 yılında Türkiye Hentbol Federasyonu kurulmuştur. O tarihten bu yana resmi olarak hentbol maçları oynanmakta ve hentbol organizasyonları düzenlenmektedir.

Hentbol; birisi kaleci altısı oyuncu yedi kişiden oluşan iki takım ile oynanır. Ayrıca, her takımın kadrosunda beş yedek oyuncu bulunur. İki devreden ibaret olan bir oyundur. Her bir devre yarım saat sürer. Rakip kaleye daha çok gol atmayı başaran takım maçı da kazanır.