TÜRKİYE’NIN GURURU FİLENİN SULTANLARI

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, ABD’nin Teksas eyaletindeki Arlington kentinde oynanan 2023 FIVB Milletler Ligi’nin finalinde Çin’i 3 – 1 yenerek tarihinde ilk kez şampiyon oldu.

Filenin Sultanları, Cumhuriyetimizin 100. Yılı’nda bu tarihi zaferle Türk voleybol tarihinde ilk kez dünya sıralamasında ilk basamağa çıktı. Millilerimiz, dünya sıralamasında 365.64 puanla zirvede yer alıyor.

GİOVANNİ GUİDETTİ A MİLLİ KADI VOLEYBOL KARİYERİ

Uzun süre A Milli Kadın Voleybol Takımında görev alan Guidetti’nin yerine Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı’nın başına gelen Daniele Santarelli, Filenin Sultanları ile çıktığı ilk turnuva olan Milletler Ligi’nde şampiyon olarak tarihe geçen isimlerden birisi oldu.

Giovanni Guidetti’nin, voleybol birikimi ile beraber Türkiye’ de voleybolun gelişimi için yaptıklarına bakıldığında takımın buralara kadar yükselmesinde en büyük pay sahiplerinden birisi de kendisidir.

Giovanni Guidetti’nin A Milli Kadın Voleybol Takımından ayrılması gerektiği zamanın geldiğinin farkında olduğu için artık görevi bırakması zamanı gelmişti.

Vakıfbank kariyeri nedeniyle kulüp kaynaklı da bir insan ilişkileri ağı da çok geniş olan Giovanni Guidetti bazı oyuncularla yaşadığı sorunları bizzat milli takıma da yansıtması takımın kendi performansını olumsuz yönde etkilemişti. Artık isimlerin bile değişmediği, guidetti’nin sorun yaşadığı oyuncuların bir daha kadroya çağrılmadığı, dolayısıyla heyecanın yok olmaya yüz tuttuğu bir yer haline geldi milli takım. oyuncular arasında kulüp kaynaklı gruplaşma bile vardı.

Bu gelişen olaylar sonrasında o yüzden de milli takımı bırakması gerekiyordu ve bu konuda doğru bir adım atıldı.

FİLENİN SULTANLARINDAN TARİHİ BAŞARI

Milletler Ligi’nde ev sahibi ABD’yi mağlup ederek finale yükselen A Milli Kadın Voleybol Takımımız, şampiyonluk maçında Çin’i devirerek altın madalyanın ve kupanın sahibi oldu.

Filenin Sultanları, ABD’nin Teksas eyaletindeki Arlington kentinde oynanan organizasyonun finalinde Çin’le karşılaştı. Rakibini 25 – 22, 22 – 25, 25 – 19, 25 – 16’lık setlerle 3 – 1 yenen A Milli Kadın Voleybol Takımı, tarihinde ilk kez FIVB Milletler Ligi’nde altın madalya kazandı. Milliler, Türk voleybol tarihinin ilk defa ülkeler sıralamasında birinci sıraya yükselme başarısını gösterdiler.

2018 yılında ligi ikincilikle tamamlayan Filenin Sultanları, 2021’de üçüncü; 2019 ve 2022 yıllarında ise 4’üncü olmuştu.

Türkiye, dünya kulüpler sıralamasında da ABD’yi geçerek zirvenin yeni sahibi oldu. Daniele Santarelli’nin ekibi, bu şampiyonlukla Türk voleybolunda tarihi bir eşiği daha atlamış oldu.

Tarihinde 1992 Balkan Şampiyonası, 2005 Akdeniz Oyunları, 2014 CEV Avrupa Ligi, 2015 Avrupa Oyunları ve 2021 İslami Dayanışma Oyunları şampiyonlukları bulunan “Filenin Sultanları” en büyük başarısını dün FIVB Milletler Ligi’nde altın madalya alarak yaşadı.

Türkiye, kadın voleybolunda dünya şampiyonu olarak A Milli Takım seviyesindeki 6. madalyasını elde etti. Ay-yıldızlı ekip, bu başarısıyla tarihinde ilk kez dünya sıralamasının zirvesinde yer aldı.