TSYD Adana Koşusunun Kazananı Bebesha

Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin Adana Şubesi adına düzenlenen at yarışında kazanan sporseverlerin oldukça yakından tanıdığı bir isim olan Serdal Adalı’nın sahibi ve yetiştiricisi olduğu Bebesha oldu. Oldukça başarılı bir performansa sahip olan atın kazandığı kupanın takdim töreni yapıldı.

Tanıdık İsim

Türkiye’nin en önemli spor kuruluşlarından biri olarak gösterilen ve birçok organizasyona isim sahipliği yapan Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin Adana Şubesi adına bir yarış düzenlendi.

1300 metre kum pistte yapılan yarışta kazanan isim ise sporseverlerin futboldan da yakından tanıdığı Serdal Adalı’nın sahibi ve yetiştiricisi olduğu Bebesha oldu. Çıktığı 3’üncü koşudan da şampiyon ayrılan Bebesha’nın ödülü Serdal Adalı’ya vekâleten Hipodrom Müdürü Feyyaz Bora Güralp’e verildi.

İngiliz cinsi dişi bir at olan Bebesha, 3 yaşında ve oldukça başarılı bir at olarak görünüyor. Türkiye Jokey Kulübü başkanlığı da yapan Serdal Adalı’ya en çok ikramiye kazandıran atlardan birisi olan Bebesha’nın tüm yetiştiriciliği de Serdal Adalı tarafından yapıldı.

Hatırlanacağı üzere Serdal Adalı bir dönem Beşiktaş’ta da yöneticilik yapmıştı. Yıldırım Demirören yönetiminde asbaşkan olarak Beşiktaş’a hizmet eden Adalı, hem Fikret Orman’ın hem de Ahmet Nur Çebi’nin başkan seçildiği kongrelerde Beşiktaş başkanlığına aday olsa da bu adaylıkları başarıyla tamamlayamadı.

2012-2015 yılları arasında Türkiye Jokey Kulübü’nde başkanlık yaptıktan sonra görevi Ömer Faruk Girgin’e teslim eden Adalı, 2018 yılında ikinci kez başkanlığa seçildi.

Özgecan’ın Anısına

Türkiye’nin toplumsal hafızasına çok acı bir şekilde kazınan Özgecan Aslan anısına 8’inci kez düzenlenen ve kadına şiddete dikkat çekmeyi hedefleyen yarış 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yapılacak.

2015 yılından bu yana Türkiye Jokey Kulübü tarafından düzenli olarak organize edilen yarışta toplumda kadına yönelik şiddet olaylarına karşı bir bilinç ve farkındalık oluşturulması hedefleniyor.

Özgecan Aslan-Kadına Şiddete Hayır adıyla başlayacak olan yarış, 8 Mart Salı günü Adana Yeşiloba Hipodromu’nda gerçekleştirilecek. Yarışta 4 ve üstündeki yaşlarda safkan İngiliz atları yarışabilecek ve yarış 1200 metre kum pist üzerinde yapılacak.

Bu bağlamda TJK Başkanı Serdal Adalı’nın Adana doğumlu bir başkan olmasının Adana’da at yarışına halihazırda var olan ilgiyi daha da arttırdığını dile getirmekte fayda var. Her ne kadar kumarla veyahut bahisle ilintili olarak görünse de at yarışı oldukça önemli bir spor ve Adana halkı da bu sporu gayet zevkle takip ediyor.

Türkiye’nin toplumsal hafızasında yer edinen ve Cumhurbaşkanlığı himayesinde dahi düzenlenen organizasyonlarıyla ülkemiz adına oldukça önemli bir spor olan at yarışında Özgecan Aslan örneğinde yaşandığı gibi olayların yaşanamaması adına bir farkındalık oluşturma çabası da oldukça değerli.

Adana şehrinin de böyle bir organizasyona ev sahipliği yapıyor olması, güzel şehrin güzel insanlarına gurur verecek gelişmelerden sadece birisi ancak oldukça değerlisi olarak kayıtlara geçecektir.