İBBSK MARATONDA GÖZ DOLDURDU

11. Uluslararası 5 Ocak Adana Kurtuluş Yarı Maratonu’na İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcuları mükemmel bir performans göstererek Maratonda öne çıkan isimler oldular. Erkeklerde Sezgin Ataç şampiyon olurken, kadınlarda kürsünün ilk üç esnasında İBBSK’lı sporcular Yayla Kılıç, Fatma Demir ve Bahar Atalay yer aldı. Adana’nın düşman işgalinden kurtulmasının 99. sene-i devriyesi anısına organize edilen 11. Uluslararası 5 Ocak Adana Kurtuluş Yarı Maratonu ve Halk Koşusu, bu sene koronavirüs tedbirleri alınarak yoğun bir katılımcı sayısına ulaşılarak gerçekleştirildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu 21 kilometrelik Uluslararası 5 Ocak Adana Kurtuluş Yarı Maratonu Sağlık emekçileri için kurtuluşa koşuyoruz vurgusuyla yapıldı.

DAHA ÖNCE DE ŞAMPİYONLUK YAŞADILAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü kadınlar ve erkeklerde ekip şeklinde de şampiyon oldular. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü bünyesinde yarışan atletler Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nda daha önce hem kadınlar kategorisinde hem erkekler kategorisinde şampiyonluk elde etmeyi başarmıştı.

11. Uluslararası 5 Ocak Adana Kurtuluş Yarı Maratonu’nun cevabında erkeklerde İBBSK’lı Sezgin Ataç 1 saat 3 dakika 47 saniye ile, kadınlarda ise yeniden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcusu Yayla Kılıç, 1 saat 13 dakika 48 saniye ile birinci olarak 20.000 Türk Lirası para ödülü aldı.

Erkeklerde ikinci olan Saffet Elkatmış ile hanımlarda Fatma Demir 10.000 Türk Lirası armağan alırken, üçüncü olan Ersin Tekal ile Bahar Atalay ise 5.000 Türk Lirası para ödülü aldı.

ADANA’DA 11’INCI ULUSLARARASI 5 OCAK ADANA KURTULUS YARI MARATONU VE HALK KOSUSU, BU YIL KORONAVIRUS TEDBIRLERI ALINARAK YOGUN KATILIMLA TAMAMLANDI. FOTO: ANIL ATAR/ADANA, (DHA)

COVID BİLGİLENDİRMESİ DİKKAT ÇEKTİ

Pandemi nedeniyle prosedürlerde sporcular, yarış gününden minimum 2 hafta önceden adım atmak kaydıyla tertipli olarak günlük sağlık kontrolü yapmalı ve olası olduğunca kendilerini izole etmelidir, Etkinlik alanında bulunan herkes için toplumsal mesafe minimum 1,5 metre olmalıdır, Yarış öncesinde, sırasında ve daha sonra kapsamlı dezenfektan ve temizlik yapılacaktır, Kullanılan bütün ekipmanlar, su şişeleri ve bardaklar yarışmacılar içinde ne olursa olsun paylaşılmamalıdır, Etkinlik alanına girişlerde ve çip dağıtımı alanında HES Kodu sorgulaması yapılacak, ateş ölçümü yapılacak, esenlik önlemlerini hatırlatıcı afişler asılı olacak, cep telefonlarına bilgilendirici mesajlar gönderilecektir.

Bu sayede tesadüfi münasebet olasılığı azaltılacaktır, Müsabaka sırasında toplumsal mesafe mevzusunda Sağlık Bakanlığı ve DSÖ’nun toplumsal mesafe tavsiyesi ne olursa olsun dikkate alınmalıdır, Etkinlik sırasında tespit edilen hastanın herhangi bir hastaneye nakli öncesinde faaliyet alanında izole bir alan hazır bulundurulacaktır, Başka vakaların ve/veya öteki rahatsızlıkların değerlendirilmesine destek olması için tıbbi personel ve sorumlu bulundurulacaktır, Etkinlik öncesinde potansiyel risk taşıyan bütün sporcuların (komorbiditeler, ilaçlar, alerjiler) esenlik kontrollerini ne olursa olsun yapmaları gerekmektedir, hatta bu kontroller mecbur tutulacaktır, COVID-19 enfeksiyonu karşı önlemler ve virüsün yayılmasını engelleyebilmekle alakalı bütün görseller her insanın göreceği yerlerde asılı olacaktır, Sponsorlar, ancak görsel olarak alanda yer alacaklar. Herhangi bir aktiviteye izin verilmeyecektir, Soyunma kabinlerinin kullanmaması için sporcuların alana koşacağı giysiyle gelmeleri öneri edilmekte/istenmektedir şeklinde maddeler yer alıyordu.