Adanaspor ve Adana Demirspor

Adana şehrini futbolda iki takım temsil ediyor bunlardan bir tanesi Adanaspor olurken bir diğeri ise Adana Demirspor. Bu kadar üst düzeyde yarışan takımların doğal olarak kendi aralarında çok büyük bir rekabete sahipler.

İki takımdan biri olan Adanaspor son 5 yıldır Spor Toto 1. Ligde mücadele ediyor. Bir diğer takım olan Adana Demirspor ise geçtiğimiz sene Spor toto 1. Ligde gösterdiği başarılı performansın ardından bitir çizgisini gördü ve yalnızca 1 sezondur Süper ligde mücadele ediyor.

Adanaspor ve Adana Demirspor’un Bulundukları Süreç

Turuncu beyazlı renklerle temsil edilen Adana temsilcimiz şu anda Spor toto 1. Ligde 41 puan ile 9. Sırada yer alıyor. Adanaspor’un play off potasına girebilmesi için en yakın rakibi ile arasında 6 puan fark bulunuyor. Önümüzdeki dönemde kapanabilecek bir fark olduğu için turuncu beyazlı ekip için play off potasına girme hatta play offlardan süper lige katılma umutları hala sürüyor.

Mavi lacivertli renklerle temsil edilen Adana Demirspor şu anda Süper Ligde 52 puan ile 5. Sırada yer alıyor. Adana Demirspor süper ligde bu sezon yükselmesine rağmen sene başında yaptığı flaş transferler ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

Daha sonra sezona Teknik direktör Samet Aybaba ile start vermişti fakat daha sonra oldukça önemli bir kariyere sahip olan Vincenzo Montella takımın başına getirildi. İtalyan teknik adamın göreve başlamasının ardından yükselişe geçen Adana Demirspor hem oyuncu performanslarını yükselten hem de oynadığı oyun ile beğeni toplayan bir takım haline geldi. Adana Demirspor gösterdiği performans ile Avrupa kupalarına katılma şansı yakalayabilir.

Adanaspor ve Adana Demirspor’un Sezon Geneli Performansları

adanaspor

Spor toto 1. Ligde mücadele eden Adanaspor bu sezon göstermiş olduğu performans ile play off potasının çok yakınında yer alıyor. Adanaspor bu sezon geride kalan süreçte 30 maçta 11 kez galibiyet almayı başarırken 8 mücadelede turuncu beyazlı ekip sahadan beraberlik ile ayrılmayı başardı ve 11 maçta ise Adanaspor mağlubiyet yaşadı.

Adanaspor bu maçlarda 35 kez fileleri havalandırmayı başarırken 31 kez de meşin yuvarlağı ağlarında gördü.  Turuncu beyazlı ekip göstermiş olduğu bu performans ile 41 puan toplamayı başardı ve Spor Toto 1. Ligin 9. Sırasında play off potasını 6 puan gerisinde kaldı.

Süper Ligde mücadele eden Adana Demirspor bu sezon geride kalan süreçte 32 maça çıktı. 14 kez sahadan galibiyet ile ayrılmayı başardı ve 10 kez ise mücadeleden beraberlik ile ayrılırken 8 maçta ise sahadan mağlup olarak ayrıldı. Mavi Lacivertli camia bu sezon boyunca 49 gol atmayı başardı ve 33 kez topu kendi filelerinde gördü.

Adana Demirspor bu sezon gösterdiği performans ile 52 puan toplamayı başardı. Süper ligde 5. Sırada yer alan Adana Demirspor’un Avrupa kupalarına katılması için en yakın rakibi ile arasında sadece 1 puan var.