Adanaspor Oynamadan Geriledi

Sezonun ikinci yarısında oynadığı maçlarda gösterdiği başarısız performans nedeniyle taraftarlarını hayal kırıklığına uğratan Adanaspor, müsabaka yapmadığı haftalarda bile gerilemeye devam ediyor. 36’ıncı hafta müsabakasında aldığı mağlubiyetten sonra moral bozukluğu yaşamaya devam eden Turuncu Beyazlı ekip, ligin 37’inci haftasını bay geçtiği için herhangi bir maç yapmadı. Bununla birlikte bu haftada diğer rakiplerinin oynadığı maçları takip eden Adana temsilcisi, maçların tamamlanmasıyla birlikte 37’inci haftayı 14’üncü sırada kapatmış oldu.

Önlenemeyecek Düşüş

Bu sezon TFF 1.Lig’in ilk yarısında ne kadar iyi bir performans sergilediyse ikinci yarıda da o kadar kötü bir performans gösteren Adanaspor, ligin ikinci yarısında o kadar çok geriledi ki taraftarlar ligin boyunun daha da uzun olmamasına duacılar.

Turuncu Beyazlı ekip ikinci yarıda çok kötü performanslar gösterdi ve Süper Lig talibi olarak başladığı yarıda kümede kalmaya dair korku bile yaşadı. Ligin 36’ıncı haftasında aldığı mağlubiyetten sonra 37’inci haftayı moral bozukluğuyla geçiren Sait Karafırtınalar’ın öğrencileri rakiplerinin maçlarını izlediler.

Zira lig kuralları gereği her hafta bir takım haftayı müsabaka yapmadan tamamlıyordu ve Adanaspor da 37’inci haftayı maç yapmadan kapatan takımdı. Bu hafta kümede kalma yarışında iplerin kopması nedeniyle oldukça kritik olduğu için oyuncular rakiplerinden gelecek sonuçları izlediler.

Öte yandan 37’inci hafta maçları tamamlandı ve bu maçlardan Adanaspor’a bir iyi bir de kötü haber geldi. Kötü haber takımın maç yapmadan tamamladığı haftayı 14’üncü sırada kapatması olurken iyi haber de küme düşecek takımların tamamının belli olmasıydı.

Paçayı Kurtardı

Açık konuşmak gerekirse Adanaspor gerçekten felaket bir ikinci yarı geçirdi ve taraftarlar gerçekten ligin birkaç haftası daha olmamasına minnettar olmalılar. Zira son zamanların en yüksek baremlerinden birini içeren küme düşme hattı 4 takımlı olması nedeniyle de Adana temsilcisini tehdit etmeye başlayabilirdi.

Nitekim Adanaspor ile küme düşme hattı arasında şu an sadece 4 puan var ve takımın tek şansı ligin bitimine sadece 1 hafta kalması oldu. Bu kadar kötü bir performans ve bu performanstan kaynaklı gelen moral bozukluğu Adana temsilcisini tepetaklak edebilirdi.

Öte yandan takımın bu kadar kötü bir performansı göstermesinin nedenlerinin çok iyi tahlil edilmesi gerekiyor. Turuncu Beyazlı ekip ligin ilk yarısında en iyi takımlardan birisiydi ve ikinci yarıda gösterilen performans geceyle gündüz kadar farklı oldu.

Takımın başarılı teknik adamı Sait Karafırtınalar her seferinde kadro darlığından şikayet ediyor olsa da TFF 1.Lig’deki takımların birçoğunun transfer yasaklı olduğunu da unutmamak lazım. Bu da devre arasında çok az transfer yapan kulübün olduğunu ve bu durumun bir bahane olmadığını gösteriyor.

Nitekim Ankaragücü herhangi bir transfer yapamamasına rağmen Süper Lig’e direkt olarak yükselmeyi başardı. Adanaspor’un kadrosu Başkent ekibi kadar kaliteli olmasa da son haftaya da 14’üncü sırada girecek kadar kötü değildi.