ADANA’NIN KADINLARI OKÇULUĞA İLGİLİ

Tüm Türkiye genelinde Okçuluk kulüpleri kadın sporcu bulamamaktan müzdarip durumdayken Adana’da faaliyet gösteren bir kulüpte sporcuların tamamı kadınlardan oluşuyor.

Adana geleneksel ve atlı Okçuluk Spor Kulübü Başkanı Erhan uzman, bu alandaki pek çok kulübün erkek Okçular ile çalışırken kendi kulübünün hiçbir erkek okçuya sahip olmadığını kulüpte toplam 60 kişi bulunmasına rağmen bunların yalnızca 15’inin erkek olduğunu erkeklerin de Okçuluk adına kadınlar kadar cesur olması gerektiğini belirtti.

KAYMAKAM’IN ETKİSİ

Günümüzde faaliyet alanı ve popülerliği çok kısıtlı olan okçuluk sporu güzide kentimiz Adana’da 2015 yılından günümüze kadar hiç olmadığı kadar rağbet görmeye devam ediyor.

Eski Kaymakam Fatih Genel’in ata sporumuz ile ilgili olması ve bu sporla ilgilenen sporculara yer tahsis etmesi ile birlikte birçok vatandaşımızın okçuluğa ilgisi Bir Hayli artmış durumda. 2019 senesinden itibaren Türkiye geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu’nun kurulmasının ardından Güzide kentimiz Adana’da şu anda 8 adet kulüpte 200 kadar lisanslı 300 kadar da lisanssız okçu bulunuyor.

Bütün bunların yanında kayda geçmesi gereken başka önemli bir nokta ise tüm Türkiye genelinde Okçuluk alanında faaliyet gösteren kulüpler kadın sporcu bulmakta Bir Hayli sorun yaşarken Adana’da bulunan Adana geleneksel ve atlı Okçuluk Spor Kulübü erkek sporcu bulmakta güçlük çekiyor.

Kulüpte faaliyet gösteren 60 yolcudan yalnızca 15 tanesi erkek olmasının yanı sıra bu 15 erkek sporcunun 12 tanesi Henüz 17 yaş altı kategoride yarışmaya devam ediyor. Durumun böyle olması dolayısıyla kulüp müsabakalarda yetişkin erkek kategorisinde varlık göstermekte güçlük çekiyor.

ERKEKLERE ÇAĞRI

Adana geleneksel ve atlı Okçuluk Spor Kulübü Başkanı Erhan uzman pek çok kulübün erkek ağırlıklı sporculardan oluştuğunu belirtirken kendilerinin erkek sporcu bulamadıklarını 100 sporcunun kulübe kayıt için gelmesinde bunların yaklaşık 80’inin kadın 20’sinin ise erkek olduğunu böyle bir ilginç sürecin devam ettiğini bunun sebebinin de Adana’nın kozmopolit durumu ile ilgisi olduğunu tahmin ettiğini söyledi.

Başkan uzman kadınların daha cesur olduğunu ve şu anda kulüpte bulunan 60 kişinin yalnızca 15’inin erkek olduğunu belirtti. Sözlerine 15 erkek sporcunun 12’sinin lise ve alt kategorilerde yarışlarından bahseden yalnızca 3 yetişkin erkek sporcunun bulunduğunu belirten Başkan Erhan uzman müsabakalara giderken erkek takımı kurmakta problem yaşadıklarını ve yetişkin erkek kategorisinde sporcuları kulüplerine davet ettiğini sözlerine ekledi.