Adana’da Savaş Mağduru Bir Tenisçi

Rusya ile Ukrayna arasındaki kanlı savaş başladığından bu yana 1 ay oldu ve bu süreçte binlerce sivil hayatını kaybederken bir o kadar insan da yaşadıkları ülkelerden vazgeçmek zorunda kaldı. Bununla birlikte bu savaş mağdurlarından biri olan 14 yaşındaki Fedor Zalevsky, birkaç ay önce bir turnuva için geldiği Adana’da yer alan Adana Tenis, Dağ ve Su Sporları Kulübü’ne mail attıktan sonra kulüp hemen harekete geçti ve genç tenisçi ile ailesine bir ev açıldı.

Misafirperver Adana

Rusya ile Ukrayna arasında süregelen savaş yüzbinlerce sivilin hayatını etkiledi ve bir bu kadar insanın daha etkilemeye devam edecek gibi görünüyor. Başladığı tarihten bu yana 1 ayı geçen savaşta ateşkes ile alakalı olarak mesafe kat edilmiş olsa da bu anlaşmaların ne zaman faaliyete geçeceği belli değil.

Savaşın ortasında harap olan yaşamlarını kurtarabilmek adına başka ülkelere göç eden ailelerden biri olan Fedor Zalevsky ve ailesi, Ukrayna’dan ayrıldıktan sonra birçok farklı ülkeye gittikten sonra soluğu Polonya’da alabildiler. Ukrayna Tenis Federasyonu’nun oyuncusu olan ve 6 yaşından bu yana profesyonel olarak tenis oynayan 14 yaşındaki Fedor Zalevsky, kendisinin ve ailesinin bu göç sürecinde ne kadar harap olduğunu görmek zorunda kaldı.

Bu durumla alakalı olarak bir harekete geçmek isteyen Zalevsky, birkaç ay önce bir tenis turnuvası için geldiği Adana’da organizasyona ev sahipliği yapan Adana Tenis, Dağ ve Su Sporları Kulübü’ne durumlarını açıklayan bir mail ile ulaştı.

Mailin ulaşmasıyla birlikte hemen harekete geçen kulüp, Fedor Zalevsky ve ailesinin Türkiye’de yaşayabilmesi adına gerekli şartları sağladı. Aileye bir ev açılırken, Fedor Zalevsky de Adana’da antrenmanlara çıkmaya başladı.

Kulüp sahasında yaptığı antrenmanlar sonrasında birkaç ay daha Türkiye’de kalmayı planladıklarını belirten aile üyeleri savaşın en kısa sürede bitmesi ve barış ortamının oluşabilmesi adına temennilerde bulundular.

Hayatı Spor

Zalevsky ile yapılan görüşmede 14 yaşındaki Ukraynalı tenisçinin hem savaştan ne kadar etkilediği hem de tenisi ne kadar sevdiği anlaşıldı.

Çok zor bir durumdalarken bu maili attığını dile getiren genç tenisçi başka bir çaresi kalmadığını ve hayatını kazanmayı planladığı tenisi bırakmak istemediğini belirtti. Fedor’un annesi Julia da geçirdikleri sürecin ne kadar zor olduğundan bahsetti ve Adana’da kendilerine sağlanan fırsata minnettar olduğunu dile getirdi.

ATDSK Başkanı Ali Refah Keskin de konuyla alakalı açıklamasında sporun bütünleştirici tarafına dikkat çekti ve 14 yaşındaki bir çocuğun hayatına dokunabilmiş olmaktan duydukları memnuniyeti aktardı. Keskin birkaç sporcuyla daha benzer sebeplerden kaynaklı olarak iletişimde olduklarını ve onların da daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri adına tıpkı Fedor Zalevsky gibi ağırlanmaları için uğraştıklarını sözlerine ekledi.

Adana’da yaşanan bu güzel olay da sporun ne kadar önemli bir ağ olduğunu ve savaşın da ne kadar yıkıcı olduğunu hatırlattı.