Adana’da Maaş Zammını Beğenmeyen Seyisler Greve Gitti

Bilhassa son yıllarda yaşanan ekonomik kriz her sektörü etkiledi. Geçtiğimiz haftalarda asgari ücrete yapılan zam açıklandı. Buna ek olarak, özel sektörde de maaşlara zam yapıldı. Spor dünyasında yer alan insanlar da bu işi yalnızca sağlıklı bir vücuda sahip olmak adına yapmıyorlar. Onların da maddi kaygıları bulunuyor.

Adana’da tam da bu durumu özetleyen bir olay yaşandı. Yapılan maaş zammından memnun olmayan seyisler greve gitmeye karar verdiler. Bu yüzden, at yarışları gecikmeli olarak başladı. Buna ek olarak, herhangi bir olay çıkmaması adına polisler hazır bekletildi. Gelin, yeni yılın dikkat çeken bu olayının detaylarına yakından bakalım!

Seyisler Neden Grev Yaptılar?

Takdir edersiniz ki, spor dünyasındaki herkes belirli bir maaş alıyor. Bu noktada, Adana’daki seyisler; yapılan maaş zammını beğenmediler. Sayıları bine yaklaşan seyisler; yedi saat boyunca ahırlara giden kapıları kilitlemeyi tercih ettiler. Bu noktada, devreye yetkililer girdi. Seyislerin ikna edilmesiyle beraber kapılar açıldı. Ancak, yarışlar; yaşanan bu olaylar yüzünden 2.5 saat gecikmeli başladı.

Seyislerin grev öncesinde birtakım maddi talepleri bulunuyordu. Birinci at bakımı için 4 bin 500 TL, ikinci at bakımı için 5 bin 500 TL, yol parası için 350 TL ve bayram ikramiyesi olarak bin TL talep ettiklerini söyleyebiliriz. Fakat, seyislerin beklentileri ile verilen maaşlar arasında ciddi bir uçurum vardı. TYAYSD; geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklama ile tek ata bakan seyis maaşının 4 bin 253 TL olduğunu ifade etti.

TYAYSD’nin yapmış olduğu bu açıklama seyisleri hiçbir şekilde memnun etmedi. Bu noktada, Adana Yeşiloba Hipodromu’nda 25  Aralık 2021 Cumartesi günü saat 13.30’da yapılacak yarışlar öncesinde seyislerin 09.00 itibari ile greve gittiği duyuruldu. Bir başka deyişle, seyisler; çalışmama kararı aldılar. Ayrıca, seyisler; atların piste girmesini engellemek adına ahırlara giden kapıları da kilitlediler.

Olayların Büyüme İhtimaline Karşılık Olarak Önlemler Alındı

Bine yakın seyisin izinsiz bir şekilde grev yapması yetkilileri harekete geçirdi. Adana Yeşiloba Hipodromu’nun bulunduğu bölgeye çevik kuvvet ekipleri gönderildi. Ayrıca, TYAYSD yetkilileri de seyisler ile yedi saat boyunca görüştüler. Bir başka deyişle, ortak bir noktada buluşmaya çalıştılar. Buna ek olarak, seyisler ile görevliler arasında yapılan görüşmeler sırasında gerilimin arttığı gözlemlendi. Bu noktada, çevik kuvvet polisleri de olay yerinde hazır bekletildiler.

TYAYSD yetkilileri; seyisler ile yaptıkları görüşmelerin ardından birtakım açıklamalarda bulundular. Buna göre, yapılan maaş zammının gözden geçirileceği belirtildi. Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili detaylı bir açıklamanın yapılması bekleniyor.

Seyislerin yapmış olduğu bu grev; at yarışlarını da olumsuz etkiledi. Grev yapıldığı gün; ilk yarışın saat 13.30’da yapılması bekleniyordu. Ancak, yaşanan bu olaydan dolayı yarışlar ancak 16.00’da başlayabildi.