Adana Demirspor’un Konferans Ligi Ön Eleme Turundaki Rakibi Cluj Oldu

Adana Demirspor geçtiğimiz sezon Süper Lig’de harika bir performans ortaya koydu. Sezona Vincenzo Montella yönetiminde başlayan Adana temsilcisi, dördüncü sırayı elde etti. Bu sonuç, normal şartlar altında Adana Demirspor’u Avrupa’ya taşımıyordu. Ancak, Fenerbahçe’nin Türkiye Kupası’nı kazanması işleri değiştirdi. Bu sayede, Adana Demirspor, Konferans Ligi’ne katılma hakkını elde etti.

Temsilcimizin Konferans Ligi grup aşamasında yer alabilmesi için üç ön eleme turu geçmesi gerekiyor. İkinci ön eleme turu kura çekimi geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Adana Demirspor’un rakibi Romanya’nın CFR Cluj takımı oldu. İlk maçlar Temmuz ayının son haftasında, ikinci maçlar ise Ağustos ayının ilk haftasında oynanacak. Gelin, CFR Cluj hakkında çok işinize yarayacak türden bilgiler verelim!

CFR Cluj Geçtiğimiz Sezonu İkinci Sırada Bitirdi

Takdir edersiniz ki, Romanya ligi, Avrupa’nın en düşük seviyedeki liglerinden birisi! Her ne kadar Romanya futbolu, dünyaya sürekli olarak yeni yetenekler kazandırsa da ülkenin bir numaralı liginin bekleneni veremediğini ifade edebiliriz. CFR Cluj, 2022 – 2023 sezonunu ikinci sırada bitirdi. 16 takımlı ligde ikinci oldu. Geçtiğimiz sezon çıkmış olduğu 30 maçın 20’sinden galibiyet ile ayrıldı. Üç beraberlik ve yedi mağlubiyet aldı. Atmış olduğu 54 gole karşılık olarak kalesinde 28 gol gördü. Sezonu 63 puan ile ikinci sırada tamamladı. Birinci sıradaki FCV Varul’un 64 puanı vardı. Bir başka deyişle, şampiyonluğu bir puan ile kaçırdı.

Dan Petrescu Görevinden Ayrıldı

Sezonun bitmesi ile beraber CFR Cluj’da önemli gelişmeler yaşandı. Her şeyden önce, son iki sezondur takımın başında Dan Petrescu ile yolların ayrıldığını söyleyebiliriz. Bir dönemin ünlü futbolcusu olan Dan Petrescu, önümüzdeki sezon Güney Kore ekiplerinden Jeonbuk Hyundai kulübünü çalıştıracak.

Dan Petrescu, CFR Cluj’da iki sezonda 103 maça çıktı. Takımı, söz konusu maçlarda 55 galibiyet, 21 beraberlik ve 27 mağlubiyet aldı. Atmış olduğu 147 gole karşılık olarak kalesinde 90 gol gördü. 186 puan topladı. Dan Petrescu, 1.81 gibi fena olmayan bir puan ortalaması elde etti.

CFR Cluj’u önümüzdeki sezon Andrea Mandorlini çalıştıracak. İtalyan teknik adamın yapacakları daha şimdiden merak ediliyor. O da ilk sınavını Adana Demirspor karşısında verecek.

CFR Cluj Avrupa Kupalarından Men Edilebilir

Adana Demirspor daha önce de ifade ettiğimiz gibi ikinci ön eleme turunda Romanya’nın CFR Cluj takımı ile karşı karşıya gelecek. Ancak, Romanya temsilcisinin Avrupa kupalarından men edilme riski bulunuyor. CFR Cluj’un çok fazla borcu var. Oyuncuların alacaklarının uzun süreden bu yana ödenmediğine dair haberler mevcut! CFR Cluj, yeni sezon öncesinde transfer yasağı ile cezalandırabilir. Buna bir de men cezası eklenebilir. Her ne kadar kulüp başkanı böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söylese de basında aksi yönde haberler çıkıyor.