Adana Demirspor’un 21.Hafta Performansı

Adana Demirspor Spor Toto Süper Lig’in 21. Haftasında Son dönemde iyi bir form grafiği yakalayan Kayserispor‘u konuk etti. İlk yarıda bulduğu gol ile devreyi Önde kapatan mavi lacivertli ekip, ikinci yarıda oyunun kontrolünü kaybettiğini son dakikalarda kalesinde gördüğü golle üç puanı elinden kaçırdı. Bu sonuçla yenilmezlik serisini altı maça çıkaran Akdeniz ekibi, İki maçlık galibiyet serisine son vermiş oldu.

Bu sezon iç sahada başarılı bir performans ortaya koyan Adana Demirspor, evindeki yenilmezlik serisini ise beş maça çıkardı. Avrupa Kupaları yarışında önemli bir puan kaybı yaşayan Akdeniz ekibi, puanını 34’e Çıkardı ve beşinci sıraya geriledi.

Savunmadaki Eksikler Adana Demirspor’a Problem Yarattı

Vincenzo Montella yönetiminde Son haftalarda başarılı sonuçlara imza atan Adana Demirspor, İlk dört için iddialı bir takım konumuna geldi. Alınan başarılı skorların yanında oyun olarak da gelişim gösteren mavi lacivertli ekip, bu son haftalardaki başarılı hücum organizasyonlarını Kayserispor’a karşı göstermedi.

Maçın her iki devresinde farklı oyun tarzları benimseyen İtalyan teknik adam, İlk yarıda rakibini önde karşılarken hücumda daha efektif oldu ancak İkinci yarıda 1-0’lık skorun avantajını değerlendirmek için savunma çizgisini her geçen dakika derine çekti.

Takımın as stoperlerinden Roussal ve Simon Deli’nin yokluğunda savunma merkezinde problem yaşarken, sağ bekte Svensson’nun yokluğunda Semih Güler ve sol bekte ise Kaan’ın yerine Tarık Çamdal görev aldı ve tamamen değişen savunma hattının, özellikle ikinci yarıda rakibin baskısıyla gelen kenar ortalarında ters kademelerdeki yetersizliğini ortaya çıkardı.

Adana Demirspor’un Son Bölümde Fiziksel Direnci Düştü

Adana Demirspor‘un son haftalardaki başarılı futbolunun en önemli artısı orta sahanın fizik gücü yüksek oyunculardan kurulması ve ikinci topların ya da sahipsiz topların kazanılmasıydı. Bu oyunu oturtmak için Gökhan İnler ve Stambouli ikilisiyle merkez iyi bir tanden yakalayan İtalyan teknik adam, hızlı geçiş oyunlarını kullanarak hücum hattındaki kaliteli ayaklarıyla skor üretebiliyordu.  Adana Demirspor,  Kayserispor maçında ise bu ikiliden yoksundu.

Gökhan İnler yedek soyunurken Stambouli kart cezalısıydı. Gökhan ve Stambouli’nin yokluğunda orta sahadaki fiziksel üstünlüğü rakibine kaptıran Adana Demirspor, iyi oyunu maçın geneline yayamadı. Gökhan İnler, Stambouli ikilisi aynı zamanda hücum oyuncularını taşıyabiliyordu ancak Kayserispor’a karşı Sinan ve Bjarnasson ikilisiyle maça başlayan Mavi lacivertliler, Yunus Akgün’ü, Belhanda’yı ve Akintola’nın savunma görevlerini üstlenmekte zorlandı.

60 dakikada fiziksel olarak yıpranan Adana Demir takımı, 1-0’ı korumak isteyince son 30 dakikada rakibin baskı kurmasına izin verdi. Orta saha fiziksel olarak çökünce kaptığı toplarda kontraya çıkmakta ya da son pasları aktarmakta zorlanan Adana ekibi, son 10 dakikada kendi yarı sahasında derinde savunma yaparak golü çağırdı. 87’de kalesinde golü gören Adana Demirspor, önemli oyuncularının eksikliğine rağmen sahadan galip ayrılan taraf olabilirdi. Aynı zamanda Muric’in son dakikalardaki kritik kurtarışları yenilgiyi önleyen etken oldu.