Adana Demirspor Şubat’ta Tek Kayıp Verdi

2021/2022 sezonunun en başarılı takımlarından biri olan ve taraflı tarafsız tüm futbolseverler tarafından alkış toplayan Adana Demirspor, iyi bir Şubat ayı geçirdi denilebilir. Kış mevsiminin son ayında 5 resmi maçta sahneye çıkan Lacivert Mavili takım, bu maçlardan sadece 1’inde sahadan boynu bükük ayrıldı. O maç ise Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu maçıydı ve Alanyaspor ile oynanan müsabaka penaltılar sonucu kaybedildi.

Dengeli

Bu sezonun en güzel hikâyelerinden birini yazan Adana Demirspor, Şubat ayında oldukça başarılı bir performans gösterdi.

Sezon başında çok kaotik bir atmosferle kendisini gösteren Adana temsilcisi, Vincenzo Montella ile birlikte bu durumu telafi edeli çok fazla zaman oldu ancak artık takımın tam anlamıyla bir üst sıra takımı olduğunu dile getirmek abartılı bir yaklaşım olmayacaktır.

4’ü Süper Lig 1’i Ziraat Türkiye Kupası olmak üzere 5 resmi maçla Şubat ayını kaybeden Adana Demirspor, bu maçlarda 2 galibiyet, 2 beraberlik ve 1 mağlubiyet aldı. Aldığı tek mağlubiyeti Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu’nda karşı karşıya geldiği Alanyaspor maçında yaşayan Şimşekler için o maç da gayet kazanılabilir bir maçtı.

Nitekim normal süresi beraberlikle biten maçın penaltılar sonucu kaybedildiği de düşünülürse Adana Demirspor’a penaltıların pahalıya mal olduğunu belirtmek yanlış olmaz. Bununla birlikte Lacivert Beyazlı takımın Süper Lig’de oynadığı 4 maçta 2 galibiyet ve 2 beraberlik alması takımın sezon başından bu yana kurduğu dengenin en net tezahürlerinden birisi.

Rizespor karşısında oynanan maçta 3-1’lik rahat bir galibiyet alan Adana Demirspor, bir sonraki maçta Beşiktaş ile 1-1 berabere kaldı. Güçlü rakibi karşısında son 20 dakikada resmen futbol dersi veren Adana Demirspor’un maçın uzatma dakikalarında bulduğu 2’inci golünün de çok tartışmalı bir kararla iptal edildiğini hatırlamakta fayda var.

Beşiktaş’tan sonra Gaziantep FK deplasmanına giden Vincenzo Montella’nın takımı, bu maçta şahane bir performans gösterdi. İç sahada namağlup olarak devam eden Gaziantep temsilcisinin unvanını düşüren Adana Demirspor, 3-0’lık net bir galibiyetle rakibini zor duruma soktu.

Şubat ayında oynadığı son maçta kendi sahasında Antalyaspor’u konuk eden Adana temsilcisi, sahadan golsüz beraberlikle ayrılarak beklentilerin altında kalsa da takımın genel olarak gösterdiği performans taraftarlarını tatmin etti.

Dışarıyı Seven

Adana Demirspor ile ilgili ortaya çıkan bir ayrıntı ise Lacivert Mavili takımın dış sahada çok daha iyi bir performans göstererek Şubat ayını kapatmış olması.

Şubat ayında oynadığı 4 Süper Lig maçından 2’sini galibiyetle kapatan Adana Demirspor bu galibiyetlerin 2’sini de rakiplerinin sahasında oynadığı maçlardan almayı başardı.

Sezon başından bu yana dış saha ile iç saha arasında iyi bir denge oturtmayı başaran Adana temsilcisinin puan cetvelindeki başarılı konumunda bu dengenin de payı büyük.