Adana Demirspor Lideri Konuk Ediyor

Teknik direktör Vincenzo Montella yönetiminde geçen haftayı kötü bitiren Adana Demirspor, Trabzonspor karşısında hem 3 puan hem de teselli arayacak.

Trabzonspor ile 56 Yıllık Tarih Var

adana demirspor

Adana Demirspor ile Trabzonspor, Türk futbol tarihinde Anadolu’dan çıkmış en başarılı takımlardan ikisi olarak dikkatleri üzerlerine çekiyorlar. Her iki takım, formalarında taşıdıkları bu saygın unvana paralel olarak daha önce birçok kez karşı karşıya geldiler.

Adana Demirspor ile Trabzonspor, ilk olarak 1966 yılında karşılaştılar. Bu karşılaşmanın üzerinden tam 56 yıl geçti ve bu süre zarfında Mavi Şimşekler ile Karadeniz Fırtınası, tam tamına 44 maçta birbirlerine rakip oldular.

Mavi Şimşekler, Trabzonspor ile bugüne kadar oynadığı 44 maçta rakibinin genelde daha güçlü kadrolara ve maddi güce sahip olması sebebiyle beklenildiği üzere geride kaldı. Ülke futbolunda 4 büyüklerden biri olarak nam salan ve Anadolu’nun ilk şampiyonu unvanını kazanan Karadeniz temsilcisi, bunun paralelinde hem maddi olarak hem de manevi olarak seneler içinde hayli güçlendi.

Bu da en nihayetinde Adana Demirspor’un karşısına çıkan Trabzonspor kadrolarının genellikle çok daha pahalı ve güçlü ekipler olmasına yol açtı. Bordo Mavililer, Mavi Şimşekler ile oynadıkları 44 maçta bu saydığımız etkenlerin de etkisiyle hanesine 23 galibiyet yazdırmayı başardı. Buna karşın Adana temsilcimiz ise bu süreçte 8 kez Trabzonspor’un sırtını yere getirdi ve taraftarlarını sevindirdi.

İki ekip arasındaki 13 karşılaşmada ise taraflar eşitliği bozamadılar ve puanları paylaştılar.

Adana temsilcimizin aldığı toplam galibiyetlere bakıldığında ortaya çıkan tablo tek bir şeyi çok net olarak gösteriyor. O da Adana şehrinin Adana Demirspor ne denli önemli bir kale olduğu. Zira Adana Demirspor, Trabzonspor karşısında aldığı 8 galibiyetin 7’sini evinde elde etmeyi başardı. Üstüne üstlük Karadeniz Fırtınası ise 23 galibiyetinin sadece 6’sında Adana’da idi. Yani Adana seyircisi kendi takımı için itici bir güç olurken rakip için her zaman yıldırıcı konumunu korudu ve deplasman etkisini sonuna kadar hissettirdi.

Takımımız ile Trabzonspor arasındaki son 5 maçta ise ne yazık ki yine bordo mavili takımın üstünlüğü göze çarptı. Uzun süredir Spor Toto Süper Lig hasreti çeken ve bu hasretini bu sezon nihayet dindiren Adana Demirspor, Trabzonspor karşısına bu sezondan evvel lig yarışında en son 1994 – 1995 sezonunda çıkmıştı.

O zamanlarda da çok güçlü bir kadroya sahip olan bordo mavililer, sezonun iki maçını da kazanmıştı. Üstelik o maçlardan biri ise ne yazık ki ikili rekabetin en farklı skoruna sahne olmuş ve takımımız rakibine 7 – 0 mağlup olmaktan kurtulamamıştı.

Adana Demirspor Trabzonspor Maçı Nerede Ne Zaman Oynanacak

Vincenzo Montella‘nın öğrencileri ile Trabzonspor, Spor Toto Süper Lig 34’üncü haftasında 23 Nisan 2022 Cumartesi günü (bugün) karşı karşıya gelecekler.

Saatler 20:30’u gösterdiğinde Yeni Adana Stadyumu’nda başlayacak heyecan dolu mücadeleyi, Yaşar Kemal Uğurlu yönetecek. Takımımızın İtalyan yıldızı Balotelli ne yazık ki kart cezası sebebiyle oynayamayacak.