Adana Demirspor İstikrarı Seçti

Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nda uzun süren Süper Lig hasretini bitiren Adana Demirspor, Avrupa potasını son anda kaçırsa da çok başarılıydı.

Mavi Şimşekler lakaplı takımımız teknik direktör Vincenzo Montella önderliğinde başarıyla mücadele ederken futbolcularımız ellerinden gelen bütün gayreti takımları için gösterdiler.

Adana Demirspor Defansta İstikrar Dedi

Adana Demirspor, teknik direktör Vincenzo Montella önderliğinde defans hattında istikrardan sapmadı ve bu da aslında Mavi Şimşekler’in başarısının kilidini oluşturdu.

Takımımız kalesinden başlayarak kurduğu istikrarlı omurgada, golleri çıkarma konusunda 23 yaşındaki kaleci Muric’e güvendi. Sezon başında takıma katılan ve henüz 23 yaşında olmasına rağmen gösterdiği performansla Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun en başarılı kalecileri arasında yer almayı başaran Arijanet Muric, 31 maçta 2779 dakika forma giyerek kalesini kimselere vermedi.

Muric’in önünde oynayan savunmada ise vazgeçilmez isimlerden ilki 29 yaşındaki Norveçli Jonas Svensson idi. Başarılı stoperimiz tamamını ilk 11’de oynadığı 33 maçta 2901 dakika süre alarak teknik direktörümüz Vincenzo Montella’nın en güvendiği isimlerin başında geldi.

Onun yanından Samet Akaydın’ı da eksik etmeyen İtalyan teknik direktörümüz, Adana Demirspor’un Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nda yakaladığı başarının temelini oluşturdu.

28 yaşındaki Samet Akaydın, tıpkı partneri Jonas Svensson gibi tamamı ilk 11’de olmak üzere 33 maçta formasını terletirken, Norveçli savunmacıya ek olarak 2 de gol katkısı yapmayı başardı.

Bu iki ismin yanında savunmada en çok forma giyenler ise 26 maçta süre alan Tayyib Talha Sanuç, 25 maçta süre alan Joher Rassoul, 19 maçta formasını terleten Simon Deli ve 16 maçta katkı veren Alper Uludağ oldular.

Forvet Hattının Vazgeçilmezleri Parladılar

adana demirspor

Futbolculuk zamanında da çok etkili bir forvet oyuncusu olan Vincenzo Montella, takımdaki forvet oyuncularından nasıl yararlanacağını da çok iyi bir şekilde biliyordu.

İdeal forvet hattının en ucuna dünyaca ünlü süper yıldız forvetimiz Mario Balotelli’yi yerleştiren İtalyan teknik direktör, 31 yaşındaki forvete 25’i ilk 11 olmak üzere 31 maçta süre verdi.

Oynadığı 2097 dakikada rakip fileleri 18 kez sarsan ve arkadaşlarına 4 de asist yapan Mario Balotelli, bu güvenin karşılığını fazlasıyla ödedi.

Diğer taraftan kanat forvet olarak Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun en büyük yıldızlarından biri olmayı başaran ve Adana Demirspor formasını giydiği 34 maçta (31’i ilk 11) tam 17 gole doğrudan katkı yapan Yunus Akgün (8 gol – 9 asist) adeta parladı.

Forvette sıklıkla tercih edilen diğer bir oyuncu ise sol kanat forvette görev yapan 29 yaşındaki Britt Curtis Assombalonga oldu. Yırtıcı forvetimiz ilk 11’de sadece 15 kez yer alsa da teknik direktör Vincenzo Montella onu tam 35 maçta görevlendirdi. O da bu görevini rakip fileleri 10 kez havalandırarak yaptı ve sezonun yıldızlarından biri oldu.