Adana Demirspor Avrupa Aşkına

Spor Toto Süper Lig’in sonunu Avrupa kupaları potasında bitirmek isteyen Mavi Şimşekler Adana Demirspor ligin en diplerindeki Altay takımını evinde ağırlayacak.

Bu sezonun genelinde çok iyi bir performans sergilemeyi başaran teknik direktör Vincenzo Montella ve öğrencileri, finali de iyi yapabilmek için Altay’ı yenmeyi ve ligin bitimine haftalar kala kendini Avrupa için daha iddialı bir konuma getirmeyi planlıyor.

Altay Geçmişte Daha Başarılıydı

Türk futbol tarihinde çok derin izler bırakan Anadolu’nun iki güzide takımı Altay ve Adana Demirspor, 1960 yılında başlayan rekabetlerinde çok fazla sayıda karşılaşmayı geride bıraktılar.

Adana şehrimizin en önemli temsilcilerinden biri olan Mavi Şimşekler lakaplı Adana Demirspor, İzmir futbolunun bir dönemine damga vuran Büyük Altay lakaplı temsilcisiyle bugüne kadar tam 45 maçta karşı karşıya geldi.

İkili rekabetin yıllara yayıldığı bu süreçte bazen Adanalı taraftarlarımız bazense İzmirli taraftarlar yeşil sahadan mutlu ayrıldılar. Ancak toplam galibiyet sayılarına baktığımızda bu maçlarda daha mutlu olanların, İzmirliler olduğunu söylemek mümkün.

Zira iki takım arasında şu güne kadar yapılan 45 karşılaşmada, Mavi Şimşekler rakibini yalnızca 11 kez mağlup edebildi. Bu galibiyetlerin 9’u ise evimiz Adana’da gerçekleşti.

Diğer taraftar İzmir ekibi ise Adana Demirspor’u 22 kez yenerek ikili rekabette büyük bir üstünlüğe sahip oldu. Adana Demirspor, geriye kalan 11 karşılaşmada ise tıpkı Altay gibi maçtaki eşitliği bozmayı başaramadı ve bu mücadeleler beraberlikle sonuçlandı.

Bu beraberliklerin 6’sı Adana’da 6’sı ise İzmir’de gerçekleşerek ikili rekabete bu açıdan dengeli bir istatistik getirdiler.

Adana Demirspor ve Altay’ın bu sezon Spor Toto Süper Lig’e uzun bir aradan sonra döndükleri düşünülürse, iki takım arasındaki son 5 maçın 4’ünün Spor Toto 1. Lig’de oynandığı anlaşılacaktır.

Bu 5 maçlık seriye baktığımızda Mavi Şimşekler’in maalesef yine üstünlüğü rakibine verdiğini görmek mümkün. Zira bu süreçte takımımız sadece 2 kez rakipten puan alabildi.

Bu puanların ilki Spor Toto 1. Lig 2019 – 2020 Sezonu’nun ikinci yarısındaki karşılaşmada 2 – 2’lik skorla Adana’da geldi.

Diğerinin üzerinden ise daha az bir zaman geçti. Aynı zamanda iki takımın son karşılaşmaları olma özelliği taşıyan Spor Toto Süper LİG 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun 13’üncü haftasında oynanan maçta gülen taraf Adana temsilcimiz olmuştu.

Teknik direktör Vincenzo Montella ve öğrencileri, o dönem Altay’ın başında bulunan efsanevi teknik direktör Mustafa Denizli’nin takımını 1 – 3 ile bozguna uğratmayı başarmışlardı.

Adana Demirspor Altay Maçı Nerede Ne Zaman Oynanacak

adana demirspor

Adana Demirspor ile Altay takımlarının karşı karşıya gelecekleri Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun 32’nci hafta mücadelesi 10 Nisan 2022 Pazar günü oynanacak.

Yeni Adana Stadyumu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilecek maçın başlama vuruşu saatler 16:00’ı gösterdiğinde yapılacak.

Karşılaşmayı orta hakem olarak Arda Kardeşler yönetecek. Onun yardımcılıklarında ise Abdullah Bora Özkara, Samet Çavuş ve Burak Pakkan bulunacak.

Maçın mutlak favorisi ise elbette Mavi Şimşekler. Adana temsilcimize başarılar diliyoruz!