4 Büyüklerden 1 Milyar Euroluk Harcama

Süper Lig’de 4 büyükler toplamda 30 oyuncuyu kiralık olarak başka takımlara gönderdi. Süper Lig’in 4 büyük kulübü Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’un Ekim 2022 itibarıyla toplam borcu 21 milyar TL olarak belirlendi. Bu borcun büyük kısmını ise transferlerde yapılan harcamalar oluşturuyor.

Hürriyet Gazetesi’nin haberinde Süper Lig’in 4 büyük kulübünün kiralık olarak gönderdiği oyuncular için toplamda 50.9 milyon Euro yani 1 milyar 34 milyon TL bonservis bedeli ödediği belirtildi.

Galatasaray’ın kiralık olarak gönderdiği oyunculara 25.4 milyon Euro bonservis bedeli ödediği belirtilirken bu rakam Fenerbahçe’de 18.35 milyon Euro, Beşiktaş’ta 3.48 milyon Euro ve Trabzonspor’da 3.46 milyon euro olarak karşımıza çıkıyor. Galatasaray’da Christian Luyindama kirada olan oyuncular arasında en pahalı isim olarak karşımıza çıkıyor. Galatasaray Luyindama için 2019’da 8 milyon Euro bonservis bedeli ödedi.

Sarı kırmızılı ekipte Mostafa Mohamnmed, Morutan, Cicaldau, Oğulcan Çağlayan, Alpaslan Öztürk, Taylan Antalyalı, Emre Kılınç ve Patrick Van Aanholt kiralanan oyuncular olarak karşımıza çıkıyor. Fenerbahçe ise kiraladığı oyuncular için toplamda 18.35 milyon Euro bonservis bedeli ödedi. Sarı lacivertli ekipte kiralanan 9 oyuncu arasında en pahalı isim 6 milyon Euro ile Samatta.
Fenerbahçe’de Mergim Berisha, Bruma, Pelkas, Burak Kapacak, Tiago Çukur, Çağatay Kurukalıp, Emre Demir ve İsak Vural başka takıma kiralanan oyuncular arasında yer alıyor.

Kiraladığı 5 oyuncu için toplamda 3.48 milyon Euro bonservis bedeli ödeyen Beşiktaş’ta ise en pahalı isim 2 milyon Euro ile Emrecan Uzunhan oldu. Bununla birlikte Beşiktaş’ta Emrecan Uzunhan‘ın yanında Bilal Ceylan, Ajdin Hasic, Atakan Üner ve Javi Montero da kiralanan oyuncular arasında yer alıyor. Trabzonspor’ ise kiraladığı oyuncular için toplamda 3.46 milyon Euro bonservis bedeli ödedi. Bordo mavili ekipte kiralanan 7 oyuncu arasında en pahalı isim 1.2 milyon Euro ile Flavio. Bununla birlikte Djaniny, Emrehan Gedikli, Enis Destan, Batuhan Kör, Kerem Şen ve Fode Koita kiralık olarak takımdan gönderilen isimler arasında yer alıyor.